Víte, co je bigorexie?

A pojem „pekáč buchet na břiše“ vám také nic neříká? Potom stačí pohled na fotografii některého „vypracovaného“ mužského těla, a pochopíte, o co jde. Nechme stranou otázku estetického cítění, ta není příliš podstatná. Důležité jsou názory lékařů a odborníků na výživu. A ti bijí na poplach.

Starší ročníky ještě mohou mít v paměti slávu a úspěch anglické modelky Twiggy. Její chorobně vychrtlá postava okouzlovala mladé dívky natolik, že začaly držet zdraví i život ohrožující diety, a problém zvaný anorexie byl na světě. V současné době podobné šílenství postihuje i mladé muže. Odborná studie na toto téma, která vznikla již přibližně před deseti lety, přinesla alarmující výsledky. Každý desátý patnáctiletý chlapec navštěvoval pravidelně posilovnu a řada z nich měla dokonce zkušenosti s užíváním anabolik. Dnes jich bude brichopravděpodobně ještě více.

Pokud je posilovna jen jednou z dalších aktivit, třeba jako doplněk k jiným sportům, nejedná se o problém. Ten začíná tehdy, když se cvičení spojené s „vědecky podloženými dietami“ stane posedlostí, když se začnou vytrácet ostatní zájmy, zužují se sociální kontakty, a když se kromě metabolismu výrazně mění také psychika. Objevují se úzkosti, deprese, a dokonce i sebevražedné sklony. Stejně jako při anorexii či bulimii, může vést touha po dokonalé postavě až k nemoci, může také touha po svalnatém těle vést až k chorobné posedlosti, pro kterou existuje odborný název diagnosy – bigorexie. O tom, že něco není v pořádku, svědčí také fakt, že mistr světa v naturální kulturistice váží při výšce 177 centimetrů nanejvýše 85 kilogramů. Pro srovnání: Jaromír Jágr váží něco kolem metráku.

Spouštěčem bigorexie se může stát i pouhá pochvala, jako že dobře vypadáte, jako tomu bylo u děvčat, ať již anorektických nebo bulimických, kdy se jejich rodiče posléze zhrozili toho, že je v tom vlastně ještě podporovali. Sociální sítě i tak zvané „trendy časopisy“ vystavující na odiv zrůdně zdeformované postavy mladých mužů pózujících v přiléhavých kalhotách zdůrazňujících úzké boky a mohutná stehna, předvádějících bicepsy a býčí šíji, si zřejmě neuvědomují, kam až zacházejí v neomluvitelné touze po senzaci. Bylo by spíše na místě upozorňovat na nebezpečí a pokoušet se nastavovat jiný hodnotový systém.

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp