Lymská Borelióza - v krátkosti to nejpodstatnější

Každý rok se u nás nakazí průměrně čtyři tisíce lidí lymskou boreliózou (jinak též lymská borelióza) – tak zní plný název této zákeřné nemoci. To je však pouze počet případů nahlášených infekčními odděleními.

Typické projevy nákazy lymskou boreliózou

Nejznámnějším přenašečem boreliózy je klíště. Pokud se v místě přisátí klíštěte objeví velké kruhovité zarudnutí, mohlo by se jednat o varovný signál. Měli bychom určitě vyhledat lékaře, který rozhodne o případné léčbě a o dalším sledování stavu. Zrada však spočívá v tom, že se tato typická skvrna nemusí vůbec objevit a podle některých pramenů se vyskytuje pouze ve čtyřiceti procentech případů, kdy došlo k nákaze! První příznaky infekce se dostavují až za dva nebo tři měsíce a jsou tak rozmanité, že se každý specialista, který posuzuje onemocnění z hlediska svého oboru, může snadno zmýlit. I když má podezření na boreliózu, laboratorní vyšetření nemusí přinést spolehlivé výsledky. Občas se stává, že první test je negativní, zatímco druhý, kontrolní, pozitivní. Riziko tohoto onemocnění spočívá rovněž v tom, že ani rozpoznaná borelióza nemusí být dostatečně vyléčena. Pak ovšem můžeme trpět potížemi tak zvaně nejasného původu, které mohou být mylně vykládány a v posledku chybně, a proto neúspěšně léčeny.

K těmto potížím patří bolesti hlavy, kloubů, svalů, těžká únava, srdeční arytmie, hučení v uších, výpadky paměti, zmatenost, kdy člověk nepoznává své okolí a ani neví, proč někde je, i další potíže, které simulují jiné choroby, například srdeční, revmatické nebo psychické. Protože tyto projevy mohou nastat až po velmi dlouhé době po kousnutí klíštětem a rovněž u lidí na boreliózu již v minulosti léčených, nemusí se dát do správné souvislosti.

Psychiatr dr. Tomáš Hájek zkoumal v letech 1995–9 u pacientů kliniky psychiatrického centra v Praze, zda mají v krvi protilátky proti boreliím. Pozitivní výsledky byly potvrzeny až u 36% sledovaných osob! „Stálo by za výzkum, jestli by některým z nich neprospěla spíš antibiotika, než psychofarmaka“ domnívá se dr. Hájek.

S panickým strachem z klíšťat to nepřehánějte

Protože onemocnění lymskou boreliózou může někdy vyústit ve velmi úporné a obtížně léčitelné stavy, neměli bychom nic podceňovat a pozorně sledovat vývoj situace, ale na druhé straně bychom neměli být ani přehnaně vyděšení, když na těle objevíme klíště a nezkazit proto strachem zbytek dovolené či pokazit radost z výletu sobě, ani svému okolí. Někdejší ministr zdravotnictví MUDr. Martin Bojar, který se léčbě lymské boreliózy věnuje již zhruba třicet let, o ní říká: „Většina lidí se s touto nemocí vyrovná jako třeba s angínou. A pokud se jí podaří zachytit včas, dokážeme ji velmi úspěšně léčit, ostatně sám jsem jí onemocněl už čtyřikrát“.

Jak odstranit přisáté klíště

Odstranění klíštěte bychom neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se zvyšuje riziko nákazy.

Na přisáté klíště v žádném případě nepoužívejte oleje, masti či mýdlo, které ho přidusí. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Ani klíště nemačkejte rukou či pinzetou. Je třeba pracovat opatrně a s vědomím, že se jedná o potencionálně infekční materiál.

Klíště vytáhněte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vyvikláte.

Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte.

Pokud se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.

Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikované, vložte ho do igelitového sáčku a odešlete do laboratoře na vyšetření.

Pokud jste nanesli na klíště před jeho vyjmutím dezinfekci nebo olej, na výsledky vyšetření klíštěte to nemá vliv.

Je dobré pečlivě prohlédnout celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.

V následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte.

Názorné video jak odstranit klíště.

Krátká přednáška o lymské borelióze v angličtině s animacemi.

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp