Detoxikace při překyselení

Braňte se překyselení

Lidské tělo je uzpůsobeno k tomu, abychom se dožili až 130 let. O tom, jestli se ovšem v plném zdraví vysokého věku dožijeme, rozhodujeme do značné míry my sami.

Pro správné fungování našeho organismu je rozhodující vyrovnaný poměr kyselin a zásad v těle, tzv. acidobazická rovnováha. Nejdůležitější regulačním „orgánem“ pro udržení acidobazické rovnováhy je krev, která spojuje stovky biliónů buněk celého těla. Kyselost a zásaditost se z chemického hlediska vyjadřuje hodnotou pH. Optimální pH krve by se mělo pohybovat v poměrně úzkém rozmezí hodnot 7,35-7,45 (mírně zásadité). Za těchto podmínek může krev optimálně téct, vyživovat buňky a odvádět škodliviny. Při pH menší než 6,8 nebo větší než 7,7 je tento stav neslučitelný se životem.

Lidské tělo disponuje řadou mechanismů, které pomáhají pH krve udržet v optimálním rozmezí. Moderní způsob života a nezdravé stravovací návyky však organismus zatěžují extrémně velkým množstvím kyselin a jedů. Kyseliny jsou obecně pro tělo škodlivé látky, protože mají agresivní účinky a mohou poleptat sliznice. Proto je třeba je urychleně neutralizovat. K tomu složí minerální látky, které přijímáme ve stravě. Fungují jako zásady, vzájemnou reakcí s kyselinou vzniká neutrální sůl, která je následně z těla vyloučena. Je-li ovšem kyselin přebytek, je organismus nucen sáhnout do vlastních zásob. Minerály odčerpává z vlasů, pokožky, zubů, kostí nebo cév. Při velmi silném překyselení nestíhá tělo všechny škodliviny vyloučit a část ukládá v podobě strusky (neutrální sůl vázaná na vodu a tuk) do orgánů a některých částí těla (svaly, klouby, ledviny, kůže aj.). Zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Čím vším tělo překyselujeme?

Hlavním zdrojem kyselin je nevhodná strava, s převahou kyselinotvorných potravin, tj. masa, jednoduchých sacharidů, sladkostí či alkoholu. Druhým nejvýznamnějším zdrojem kyselin je duševní napětí, stres, deprese, úzkosti, nervozita či zlost. Značnou měrou nás ovlivňuje také životní prostředí, ve kterém žijeme a elektrosmog. Vliv má také nedostatek pohybu, spánku nebo špatné dýchání. Pozor je potřeba si dát i na nadměrné používání léků, hlavně antikoncepce a antidepresiv. Určitý podíl kyselin vzniká rovněž při samotném trávení stravy v našem těle.

Kyselinotvorné     Zásadotvorné
- Maso uzeniny     - Veškeré ovoce
- Ryby (omezeně)     - Veškerá zelenina
- Mléko a mléčné výrobky     - Houby, řasy, bylinky
- Celá vejce     - Zelené a bylinkové čaje
- Bílé pečivo a výrobky z pšenice, oves, ječmen     - Proso, quinoa, amarant, pohanka
- Rýže, čočka, těstoviny     - Brambory, fazole, hrách, sója
- Cukr, sladkosti a umělá sladidla     - Vaječný bílek
- Káva, černý čaj     - Kozí a ovčí mléčné výrobky
- Med, ořechy     - Dostatečný pitný režim
- Alkohol, kouření, sůl     - Hluboké dýchání
- Přejídání     - Důkladné žvýkání
- Léky včetně antikoncepce     - Dostatečný spánek, relaxace, odpočinek
- Nadměrný stres     - Přiměřený a pravidelný pohyb

Jak poznáte, že jste překyselení?

Nejlépe z pH moči, které si stanovíte pH papírkem. pH moči by se mělo pohybovat v rozmezí hodnot 6,8-7,0. Doporučuje se přitom měřit 3x denně (ráno na lačno, dopoledne mezi jídly a odpoledne mezi jídly) po tři následující dny. Při pH menší než 6,5 se jedná o acidózu. Zpozornět byste ovšem měli i v případě že se často cítíte unavení, smutní, podráždění, trápí vás bolesti hlavy nebo svalů, bezdůvodně přibýváte na váze. Objevují se kožní problémy, padají Vám vlasy nebo se lámou nehty či máte trávicí obtíže. Pokud tyto zpočátku bezvýznamné obtíže nebudete řešit, mohou vyústit až v poškození orgánů, cukrovku, rakovinu či kardiovaskulární onemocnění.

Jak na detox odkyselením?

Hlavně pomalu. Důležitý je komplexní přístup, který spočívá nejen ve změně stravovacích návyků, ale také v nastolení duševní rovnováhy a v pravidelné péči o tělo a pleť.

Ve stravě by měly převažovat zásadotvorné potraviny (až 80 %), hlavně ovoce a zelenina, bílé maso a ryby, kvalitní oleje, celozrnné výrobky.

Vylučování škodlivin dále významně napomáhá zásaditá péče o tělo. Začít můžete u pleťové kosmetiky. Pozor ale většina běžné kosmetiky spíše přispívá k překyselení. Investujte do přípravků značky Mary Kay, jejíž kosmetika je zásaditá. Ideální jsou taktéž zásadité koupele nohou (ty si dopřejte klidně každý den). Do lavoru s teplou vodou rozpusťte čajovou lžičku zásadité koupelové soli (ProCosmetics LR) a nechte chodidla aspoň 30 minut odpočívat. Dvakrát do týdne je pak vhodné aplikovat celotělové zásadité koupele. Do vany napusťte teplou vodu a do ní přidejte až 3 polévkové lžíce zásadité koupelové soli. Lázeň si užívejte nejméně 60 minut. Pokud chcete vylučování škodlivin ještě více podpořit, choďte na lymfodrenáže, do sauny a denně si na sucho kartáčujte celé tělo.

A co je při odkyselení vůbec nejdůležitější? Nestresujte se a naučte se občas taky vypnout!!!

Jen strava nestačí

Současný životní styl je příčinou toho, že většina z nás je chronicky překyselených. V tomto případě jen zásadotvorná strava nestačí. Kromě průběžné neutralizace kyselin je totiž třeba postupně se zbavovat i již uložených škodlivin (strusky). Mluvíme o tzv. hlubokém detoxu, kdy je detoxikace zacílena na rozbití strusky a následné vyloučení uvolněných kyselin. Ty je ovšem třeba nejprve znovu neutralizovat, čímž opět rostou nároky organismu na zásoby minerálních látek. Než přistoupíte k tomuto „generálnímu úklidu“ je vhodné již nějakou dobu průběžně odkyselovat a zdravě jíst. Hluboký detox totiž tělo značně zatěžuje a nejsou-li předem doplněny tělesné zásobárny minerálních látek, mohl by napáchat víc škody než užitku.

K rozbití strusky a uvolnění uložených škodlivin ideálně poslouží detoxikační čaje či aloe vera gely (LR Health & Beauty Systems), ty fungují jako „proplachovače“ buněk. Jejich funkci a účinnost výrazně podporují chlorella (Green Ways) či reichi (LR Health & Beauty Systems).

Více informací o chlorelle a jejích účincích se dočtete zde.

Reishi neboli česky Lesklokorka lesklá či latinsky Ganoderma lucidum je jedlá houba, která má v Tradiční čínské medicíně tradici již přes 4000 let. Je přezdívaná jako houba nesmrtelnosti pro širokou škálu pozitivních účinků na lidské tělo. Působí jako prevence rakoviny, snižuje tlak, cholesterol a krevní cukr, podporuje imunitní systém, působí jako antioxidant a podporuje detoxikaci organismu. Je přitom mnohonásobně silnější než právě chlorella. Účinné látky v reishi jsou rozpustné polysacharidy, houba je rovněž bohatá na esenciální aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Při odkyselení je samozřejmě nutné v hojné míře doplňovat zásadité látky (tzn. minerální soli), které umožňují vlastní neutralizaci kyselin. Zvláště při hlubokém detoxu se doporučuje sáhnout pro komplexní doplněk stravy (ProBalance LR). Běžná strava totiž zvýšenou potřebu organismu není schopna kompenzovat. Rozhodující je pak původ minerálních látek. Jsou-li soli organického původu, mají výrazně lepší vstřebatelnost a využitelnost.

Velice důležité je při detoxikaci doplňovat rovněž antioxidanty. Chrání buňky před účinky volných radikálů a brání degenerativním změnám. Působí jako prevence předčasného stárnutí, kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny.

Ze všeho nejdůležitější je ovšem dostatečný pitný režim. Doporučuje se vypít až 0,4 l tekutin na 10 kg tělesné hmotnosti (max. však 3,5 l /den). Voda totiž kyseliny ředí a umožňuje jejich rychlejší vylučování.

- L.D., příspěvek byl přednesen na konferenci Detox, duševní hygiena a život bez zbytečné chemie v Brně 2.11.2013

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp