Hloubková detoxikace - detoxikační dovolená

Detoxikace, odkyselení, odstranění škodlivin. Všude se o tom znovu a znovu píše. Vlivem dnešní moderní a hektické doby, nezdravého životního stylu a přemíry stresu jsme překyselení, zakovení a zaplavení toxiny. Trápí nás únava, bolesti hlavy a svalů, jsme podráždění, nevrlí, nic nás nebaví… To ale naše tělo pouze signalizuje, že už nutně potřebuje pauzu.

Toxiny a zdraví

Po určitou dobu si náš organismus se škodlivinami a jedy dokáže poradit, neboť je k tomu od přírody dobře vybaven. Disponuje prostředky k vyrovnávání kyselosti krve a udržení metabolických procesů v rovnováze, o škodlivé látky a toxiny se postarají detoxikační orgány. Ovšem, čeho je moc, toho je příliš! Zaplavujeme-li své tělo neustále a ve velké míře škodlivými látkami, uklízecí čety nestíhají odklízet, a tak tu a tam něco zametou pod postel nebo pod koberec a za pár let nebo měsíců je problém na světě. A že to nemusí být zrovna drobnosti…

Alespoň jednou za rok (podobně jako je to s vánočním úklidem) bychom proto našemu tělu měli dopřát kompletní očistu, hlubokou detoxikaci a zdravý restart. Ideálně se doporučuje na jaře, případně znovu na podzim. Jak ale začít?

Detoxikace odkyselením

lesy_na_šumavěSamozřejmě, že nejjednodušší je dodržovat zdravý životní styl, pravidelně cvičit a jíst zásadotvornou stravu pořád. Ovšem ruku na srdce…. I tak nás ale ovlivňují další faktory, které naše tělo zatěžují a „otravují“. Takže generální úklid by si jednou za čas měli naordinovat i ti, kteří žijí zdravě. Toxiny se totiž v těle kumulují rovněž vlivem životního prostředí, elektrosmogu, z vody nebo kosmetiky.

Možná si to nebudete chtít přiznat, ale každý jeden z nás je překyselený, má v těle nánosy, usazeniny, nerozpustné škodliviny, jedy a toxiny. Cesta k zdravému tělu, fyzicky a psychicky odolnému, se schopností regenerace a duševní pohody, je zdlouhavá, ale stojí za to. Restart nastaví vaše tělo na původní „tovární“ nastavení. Obnoví se samouzdravovací procesy, normalizuje se hormonální a enzymová činnost organismu, vyladí se biochemické procesy. K dosažení a udržení takového stavu, který se v literatuře označuje jako FLOW (= Feel Like in Optimal Word), je nezbytné dodržení 4 následujících kroků:

  1. průběžná detoxikace
  2. vyvážená strava (70 % zásadotvorných: 30 % kyselinotvorných potravin)
  3. pravidelný přiměřený pohyb
  4. duševní hygiena, relaxace, kompenzace stresu

Nutrirestart

Asi se pořád ptáte, jak tedy na to? Je to trochu dřina, ale výsledný pocit, nemluvě o úbytku na váze, za to stojí. Proto bych se s vámi ráda podělila o svoji zkušenost z „restartu“.

První poznatek, který jsem získala při pokusu o detoxikaci sama doma, byl, že to jde hrozně těžko, proto doporučuji cíleně „vypnout“ na delší dobu, aspoň týden a odjet někam do přírody, ideálně na samotu u lesa, kde vás nic nebude rozptylovat a rušit a budete se moci soustředit jen sami na sebe. Pokud se pro hloubkový detox rozhodnete, určitě ho dělejte pod dohledem zkušeného výživového poradce a kouče. Ten přesně ví, co a proč a v jaké fázi programu nastává, pomůže vám také překonat detoxikační krizi, která může nastat.

Týdenní revitalizační pobyt v horách

Přes nevalné úspěchy mého domácího snažení jsem se rozhodla vzít si dovolenou a vyzkoušet kompletní program pro ozdravení těla pod taktovkou výživového poradce a kouče. Pobytové detoxikační kurzy se v Čechách zatím moc nepraktikují, přestože v zahraničí jsou vcelku běžné a žádané. I když jsem moc nevěděla, do čeho jdu, řekla jsem si, že potřebuji zmáčknout tlačítko „reset“ a chci udělat něco pro svoje tělo. Ostatně na Šumavě jsem ještě nebyla…smile

Denní režim detoxikace

příroda_na_šumavěDetoxikační kurz se konal v malé podhorské vesničce jménem Kubova Huť, co by kamenem dohodil od hranic s Německem, v útulném penzionu v nadmořské výšce 1000 m. Denní režim byl jednoduchý a vcelku neměnný. Ráno jsem započala péčí o tělo a studenou sprchou včetně kartáčování celého těla, následovala rozcvička venku a snídaně. Dopolední program vyplnily procházky po okolí. No tak úplně „lážo plážo“ to nebylo, takže to napíšu přesněji, svižnější lekce nordic walkingu v rozsahu 4-8 km. A že na Šumavě to rovinky moc nejsou, vám asi nemusím vysvětlovat. Následoval lehký oběd a moje nejoblíbenější část dne osobní volno, které zahrnovalo zábaly jater (praktikované v poloze ležmo, nejčastěji se zavřenýma očima), koupele nohou atp. Odpolední program byl při dostatku sil znovu procházka venku nebo plavání, sauna, masáže… prostě relaxace. Po společné večeři pak následovala krátká schůzka s výživovým poradcem nad nejrůznějšími tématy z oblastí alternativní medicíny a rozvoje osobnosti. A pak už rychle vykartáčovat, studenou sprchu a do hajan.

Co čekat při hloubkové detoxikaci?

Cílem hloubkové detoxikace je především vyčistit mezibuněčnou hmotu, která je zásadní pro transport všech v těle důležitých látek, a to od letitých usazenin, toxinů či nánosů a zbavit tělo ledvinových a močových kamenů, těžkých kovů, atd. Tím dojde k nastartování metabolismu, aktivaci enzymů a hormonů, podpoře činnosti detoxikačních orgánů.

Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak usazeniny vznikají, a co jsou zač, nahlédněte do článku detoxikace odkyselením.

Dokážete si asi představit, že pokud se rozhodnete pro generální úklid svého těla po 30, 40 nebo více letech, musíte se připravit na pořádný binec. Pokud navíc nechcete, aby se vám celá ta skládka sesypala na hlavu, vřele doporučuji postupovat systematicky a ne příliš rychle. Hloubková detoxikace je obecně pro organismus velmi náročný proces, klade značné požadavky na tělo i psychiku. Zjednodušeně se vám všechny ty „sajrajty“ vyplaví do těla a to si s nimi musí poradit, lépe řečeno nikoliv je znovu uložit, ale neutralizovat a vyloučit. V období detoxikace je zvýšená potřeba enzymů, vitamínů, minerálních látek a vody. Tomu odpovídá i strava a pitný režim. Odbourávání nerozpustných škodlivin lze ještě podpořit vhodnými doplňky stravy na bázi aloe vera.

pečení_chlebaA teď už k tomu, co se s vámi bude dít nebo spíš, co se dělo se mnou. Při detoxikaci je průběh velmi individuální, nemusí se dít skoro nic, nebo naopak budete mít hodně rychle chuť se vším seknout. Já jsem už od prvního dne čekala onu příslovečnou detoxikační krizi, která měla přijít čtvrtý den. Díky bohu se u mě nakonec nekonala vůbec. Nejhorší byly asi první dva dny, kdy se razantně změnil můj příjem potravy, ač jsem zvyklá jíst 5x denně, jen představa pouhých 3 jídel denně ve mně vzbuzovala hrůzu. Ukázalo se, že oprávněně. V podstatě celý týden jsem byla jen striktně ovocně-zeleninové dietě, a víte jaký je po ovoci hlad? Ukrutný! Nejtěžší byl první den, postupně se to ale zlepšovalo a ke konci týdne už jsem skoro neměla hlad a zůstávaly nám i zbytky シ. Strava je při detoxikaci cíleně velmi odlehčená, aby se zbytečně nezatěžovalo tělo, které se má čistit, trávením. Odstupy mezi jídlem navíc mají činit min. 5 hodin. Zvýšený je pitný režim, a to pro důkladné propláchnutí těla. Povolená je voda s citrónem či detoxikační čaje.

Po celý týden jsem cítila pouze zvýšenou únavu, což ovšem může souviset s častější a náročnější pohybovou aktivitou. Jiné neduhy, zahrnující bolesti hlavy, svalů, kloubů, výkyvy nálad, migrény, deprese, apod., mě nepostihly. Znovu ale upozorňuji, že průběh detoxikace je velmi individuální. Takže je dobré se obrnit a připravit na případné nepříjemnosti spojené s očistou těla. Zvrat nastal předposlední den ráno. Po cestě z rozcvičky mě přepadl náhlý nával energie a ten už neodezněl. Domů jsem odjížděla s úžasně odlehčeným pocitem, s úsměvem a nabitá energií.

Výsledky

Vedle měřitelných výsledků, ke kterým se hned dostaneme, se mi po týdnů hlubokého detoxu zlepšila a viditelně vypnula pleť, zpevnily nehty, spravilo trávení včetně nafouklého bříška, cítila jsem obrovský nával energie, optimismu a vyrovnanosti.

A teď už konkrétní čísla. Za 7 denní snažení se mi mé tělo odvděčilo úbytkem 3 kg na celkové váze. Úbytek tuku činil 4,3 kg, viscerální tuk pokles o jednu jednotku! Díky pravidelné pohybové aktivitě byl změřen přírůstek svalové hmoty 1,3 kg. Došlo k zrychlení metabolismu, zvýšení podílu vody v těle. V neposlední řadě jsem dle metabolického věku omládla o 12 let. Sečteno a podtrženo – vřele doporučuji!!!

Slovo závěrem…

Musím se přiznat, že to bylo nejdelších 7 dní mého života. A ač se to možná z mého popisu nezdá, byla to pořádná dřina. Zároveň to ale byla dobrá zkušenost a příležitost, jak se naučit naslouchat svému tělu a zakusit stav FLOW… Takhle dobře bych se chtěla cítit stálewink

- L.D.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp