Jak správně držet půst

Půstem ke zdraví

Jak držet půst? Na to je velmi obtížná odpověď, o kterou se ani nebudeme pokoušet, ale to není důvod k tomu, přestat číst. Pokusíme se vám nakonec předat alespoň několik užitečných tipů.

Co je půst?

Potíž totiž spočívá již v samotné definici, co je půst. Podle křesťanů jde nejenom o vynechání masa, ale také o omezení všech možných radovánek a ponoření se do duchovních prožitků. Ostatní náboženství mají rovněž svůj systém příkazů a zákazů. Další potíž je v pochopení toho, jak rozlišit pojmy, kterými jsou půst, hladovka, detoxikace organismu nebo dieta, protože lze říci, že co autor to jiný názor. Jakousi shodu představují medicínské diety, ale nutno přiznat, že i ty si občas odporují a v průběhu času se mění. Nejpestřejší obraz nám nabízí dieta redukční, o které můžeme s trochou nadsázky říci to, že se jedná často spíše o výsledky lidové tvořivosti, než o solidní principy. Rozhodně v tomto případě stojí za to, poradit se s odborníkem, tedy certifikovaným výživovým poradcem.

Pokud jde o půst, můžeme se setkat s tím, že „půst je časové údobí, ve kterém nepřijímáte pevnou potravu a pijete pouze vodu. Velká většina lidí zaměňuje půst za dietu. Pokud během půstu přijímáte minerálky, džusy nebo čaje, jedná se o dietu, nikoli o půst!!!“ Nebo „během postního týdne přijímáme pouze zeleninový vývar, ovocné a zeleninové šťávy, vodu a bylinkové čaje. Půst neznamená jednoduše nejíst. A především ne hladovět!“ Takto bychom mohli pokračovat patrně až do nekonečna.

Co je hladovka?

hladovkaCo si můžeme představit pod pojmem hladovění? Podle některých pramenů jde o vynechání tuhé stravy a příjem zeleninových vývarů, ovocných šťáv a minerálek. Jindy se smí pouze čistá voda, doporučuje se přitom vypít denně tři až čtyři litry minimálně. Existují však hladovky, kdy se nejenom nesmí vůbec nic pít, ale ani se osprchovat či si umýt ve vodě ruce. A jsou školy, které kombinují hladovění také s urinoterapií. Výběr je opravdu pestrý, a pokud uvažujete o tom, jak svému organismu odlehčit, pomocí – říkejme tomu jakkoliv – měli byste dodržet alespoň některá pravidla. Pro jednoduchost zůstaňme u slova půst.

Není vhodné se postit bez patřičných znalostí. Lidé nemocní, hlavně ti, kdo trpí metabolickými poruchami, například diabetici, musí mít stálý přísun vhodné stravy. Přirozený pocit hladu u zdravého člověka znamená pouze to, že se žaludek hlásí o svá práva, nikoli to, že nám hrozí nedostatek energie, ale pokud někdo po půldenním půstu omdlí, není zcela v pořádku. Musí hladovění přerušit, napít se, a něco lehkého pojíst. V průběhu půstu nevykonávat žádnou náročnou práci, a snažit se být co nejvíce v duševní pohodě. Experimentovat s drastickými dietami a pročišťovacími kůrami by neměly v žádném případě těhotné ženy.

Hrozící rizika

U dlouhodobých hladovek platí zásada: jak dlouho trvá, tak dlouho se na ni připravujeme a tak dlouho z ní vycházíme. To znamená, že na desetidenní hladovku se připravujeme deset dní předem a deset dnů po ní přecházíme postupně k normální stravě. O tom, jak je nebezpečné po dlouhém hladovění se „konečně pořádně najíst“, k čemuž nás bude pravděpodobně nutit naše znepokojené okolí, svědčí i zkušenost z poválečné doby. Když osvobozeným vězňům koncentračních táborů navařili v dobré víře příslušníci Rudé armády kotle plné sádelnaté potravy, nebo je americké jednotky zasytily čokoládou, mělo to katastrofální následky. Vězni padali jako mouchy a během pouhých osmačtyřiceti hodin umírali na selhání srdce nebo střev. To proto, že v předních liniích nebývali armádní lékaři a ani ti nezažili až do té doby nic tak hrůzného.

Zdravotní přínos

zdravotní_přínosy_půstuHladovka trvající dvacet čtyři až třicet šest hodin stačí k tomu, aby se pročistil zažívací systém. Rozhodnete-li se pro půst trvající tři dny a déle, měli byste se o tom rozhodně poradit s lékařem nebo minimálně výživovým poradcem a případně zůstat po celou dobu pod jeho dohledem. Krev a ostatní tělesné tekutiny vyčistí týdenní až desetidenní půst. Vydržíme-li alespoň dva týdny, zregeneruje se organismus až k měkkým tkáním, dojde ke zlepšení celé řady porušených činností a k vyléčení některých nemocí, které jsme si způsobili nezdravým jídlem. Během hladovění totiž organismus ke svému fungování „tráví sám sebe“, přičemž využívá nejprve tkáně a buňky, které potřebuje nejméně, to znamená především ty patologicky změněné, nebo nemocí oslabené.

Rozumný postup

Největší zátěž při odvádění jedů nesou játra, ledviny a střeva. Proto je vhodné podpořit je pomocí některých bylinných čajů či vhodných potravinových doplňků a dostatečně pít. Může se měnit i pokožka, která je dalším vylučovacím orgánem. Mohou se na ní proto objevit zčervenání a nečistoty. Nejčastější potíž, na kterou si lidé stěžují již první den půstu, je bolest hlavy. Vyvolávají ji uvolněné toxiny. Toxiny (v horším případě toxická ložiska v těle) jsou nejhorší a první, co se začne odstraňovat. Někoho bolest přejde během hodin po vypití většího množství vody, jiného trápí celý den, ale v noci má klid. Důležitým indikátorem toho, že vše probíhá tak, jak má, je barva moči, která má být světlá. Pokud tmavne, je třeba zvýšit příjem tekutin a zůstane-li i potom tmavá, je nutné půst přerušit a opatrně přecházet na normální stravování.

Závěrečné varování

Nikdy bychom neměli zahájit dlouhodobé půsty bez předchozích krátkodobých zkušeností. Třeba čas od času vynechat večeři, později si vyzkoušet nejíst celý den, ale jakékoliv experimenty s dlouhodobým hladověním třeba s vidinou výrazného zhubnutí opravdu není žádné hrdinství a důkaz silné vůle. Je to pouze nerozumný sklon riskovat nebo dokonce mírně řečeno naprostá hloupost.

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp