Její výsost Dieta XIV přichází

Ahoj, tak jsem zase zpět a vítám vás u dalšího pokračování dietního blogu.

Minule jsme si probrali takové základní základy a principy tloustnutí, obezity a diet, a k tomu nějaké rarity. Teď by asi neškodilo projít si nějaké důležité fyziologické mechanismy, které se při dietě hodí znát.

Teď mě napadá, že se ještě rychle zmíním o dietě, která všude kolem straší...

<<< Předcházející díl - Vše, co jste kdy chtěli vědět o dietách, hubnutí a obezitě

Následující díl - Cukrový blog o cukru, sacharidech obecně a glykemickém indexu >>>


Dieta upírů - dieta podle krevních skupin

Ne nebudeme si povídat o populární filmové sáze Twillight, kde anorektičtí slušnáčtí upíři odmítají vyváženou stravu v podobě lidské krve, a proto jsou hubení jako lunt (ve vojenském slangu zápalná šňůra nebo doutnák).

Dieta podle krevních skupin, rok narození 1996. Motto „Jezte podle své krevní skupiny“.

Také už postarší a víceméně osiřelá dieta, která již není brána tak vážně, ale u nás je stále za žhavou a uznávanou novinku. Jako s každou módou tady…

Otcem, vynálezcem diety byl, lékař a naturopat Peter D´Adamo, zakladatel a tehdy šéfredaktor časopisu The Journal of Naturopathic Medicine.

Na začátku stál výzkum několika lékařů, který se týkal zvýšeného výskytu některých chorob u pacientů s určitou krevní skupinou. Dr. Peter J. D´Adamo si všiml, že různí pacienti reagují na stejnou dietu rozdílně. Za hlavní příčinu označil lektiny, které se vyskytují v rostlinných i živočišných potravinách a mohou být inkompatibilní s některou krevní skupinou. Jejich problematické působení není dáno nestravitelností, ale působením na imunitní systém. Lektiny jsou proteiny neslučitelné s antigeny určitých krevních skupin. Mohou napadnout některý orgán či tělesný systém a vyvolat srážení krvinek v jeho blízkosti.

Za vše můžou lektiny

Lektiny se přirozeně vyskytují v rostlinách, živočiších, i v bakteriích a virech, kde plní různé úkoly. Například je rostlinným lektinům přisuzována možná úloha při symbiotickém soužití rostliny s některými bakteriemi. U živočichů plní funkce nutné ke správnému fungování imunitního systému, například rozpoznávání různých mikroorganismů, virů, bakterií a hub. A u virů, tak tam třeba chřipkovému viru umožňují uchycení na povrchu buněk, tím umožní viru dostat se přes buněčnou membránu, a tak dopraví svůj genom do buňky, aby se mohl začít replikovat. Ale to byl jen malý náčrt, abychom se alespoň troch dostali do obrazu.

Jinou než červenou neznám

Krevní skupina je určena antigeny na povrchu červených krvinek. Krevní skupiny se nejčastěji klasifikují podle systému AB0 a Rh faktoru (Rhesus faktor). V současné době se rozlišuje kolem 30 různých systémů krevních skupin. Krevní skupiny byly dlouho studovány, ale definitivně určeny byly až na začátku tohoto století. Jedním ze dvou objevitelů krevních skupin u člověka byl profesor Jan Janský a druhým vídeňský lékař Karl Landsteiner.

Pravidla

Dieta dle krevních skupin je založena na předpokladu, že jsme z pravěku zvyklí jíst určité druhy potravin. Pro každou krevní skupinu je určen specifický jídelníček. Dělení je na čtyři skupiny podle krevní skupiny, a v každé skupině je šestnáct skupin potravin a ty se dělí do tří kategorií.

Krevní skupina A

Lidé s krevní skupinou A jsou zemědělci, vegetariáni, přírodní lidé. Živit by se měli převážně obilím a rostlinnou stravou. Zapovězené jsou maso a mořské plody (vyjma ryb), mléčné výrobky i většina luštěnin. Omezeně se pak doporučuje konzumace potravin z bílé mouky, piva a sycených nápojů.

Krevní skupina B

Lidé s touto skupinou jsou kočovníci. Přizpůsobiví, aktivní, ovšem stále hladoví, protože mají rychlý metabolismus. Béčkaři doslova milují mléčné výrobky a mléko. Ubrat by měli u plísňových sýrů. Pozor také na kuřecí a vepřové maso. Jinak si ale mohou dopřát ostatní masa, ryby, vejce i většinu zeleniny a ovoce. Omezeně brambory a rajčata. Jedincům s krevní skupinou B se nedoporučuje pít příliš sycených nápojů. Takže na Coca-colu zapomeňte.

Krevní skupina AB

Logicky platí veškeré zákazy platné u krevní skupiny A a B, takže toho k jídlu moc nezbývá. I když přeci jen. Tito lidé jsou směsicí kočovníků a zemědělců, dobře snáší kombinovanou stravu. Nevhodné jsou pro ně červené maso a přemíra ryb, fazole, semínka a ořechy, některé obiloviny a sója.

Krevní skupina 0

Máte-li krevní skupinu 0, jste lovci a měli byste jíst hodně masa. Důležitou roli v tomto případě hraje i Rh faktor. Pro Rh+ je vhodné červené maso a tučnější ryby, u Rh- je naopak třeba volit lehčí ryby a bílé maso. V obou případech se vyhněte ovoci, mléčným výrobků a sýrům, obilovinám, luštěninám, bramborám a alkoholu.

Pokud máte skupinu 0, budete zažívat pravé hody, ovšem se skupinou A se rozšoupne jedině tak přežvýkavec.

Namátkou pár nesrovnalostí diety

Problém je už v samotném rozčlenění, kdy se některé skupiny překrývají. Například máte zakázány luštěniny, ale sóju můžete. Nebo u krevní skupiny A je zakázán sleď a naproti tomu makrela je doporučena. Protiřečení jsou i v samotných charakteristikách jednotlivých skupin. Nejčastěji se jedná o trávicí a imunitní systém, kdy například krevní skupiny 0 a B mají odolný trávicí systém, zatímco krevní skupiny 0, A a AB mají odolný imunitní systém. Jak mohou mít tedy lidé s těmito krevními skupinami odolný organismus, když jsou náchylní k potravinovým alergiím a trpí onemocněním, jako jsou vředy nebo záněty žaludku, žlučníku či dvanáctníku. Co se samotných lektinů týče, není zohledněno ani to, že se jejich obsah v různých potravinách liší. Není zohledněn ani fakt, že v řadě potravin se tepelnou úpravou jejich působení deaktivuje.

Ještě jedna otázka na konec. Pokud bychom byli v těch nejkrajnějších typech takto jednoznačně určení, téměř jako býložravci a masožravci, nebyla by přírodní adaptace ještě patrnější. Například chrupem. Zuby masožravých zvířat jsou jiné než býložravých, složení a tvar našich zubů odpovídá všežravcům.

Není to jednoduché

Lektiny plní tolik různých úkolů a celá problematika okolo nich je natolik komplikovaná a stále neprozkoumaná, že na nějaký serióznější závěr si ještě počkáme. To platí celkově pro imunitu jako takovou. Lidské tělo je tak neuvěřitelně složitý mechanismus, že nějak jednoduše to shrnout prostě nelze. Určitě je úhledné věci rozškatulkovat a zařadit, jenže ve složitějších systémech to nemusí být tak jednoduché. Například Indiáni mají krevní skupinu 0, a to, že vy máte také nulku, z vás stále Vinnetoua nedělá.

Závěr, proč dietu podle krevních skupin nebrat

Největším problémem je už na první pohled deficit, nedostatek některých látek u takto vyhraněného jídelníčku. To je často zmiňovaný a rozhodně důležitý argument. Také se určitě téhle dietě vyhněte, pokud máte nulku a v rodině se vyskytla srdeční onemocnění, cukrovka nebo vysoký tlak. Potom není na místě zvýšená konzumace masa, doporučovaná dietou.

Dieta jako taková není určena k hubnutí, ale snaží se o zdravé stravování. I tak se stále okolo hubnoucích diet motá. Předpoklad některých vyznavačů, že pokud nebudete zatěžovat imunitní systém, tak to povede k hubnutí je sám o sobě zajímavý (nepochopitelný). Jestli máte ohledně tohoto nějaký nápad nebo názor, určitě sem s ním:)

A rada na závěr? Nic otřepanějšího než, stravujte se pestře a s mírou, mě asi nenapadne.


Štítná žláza

Štítná žláza stojí za některými případy obezity, většina s ní však spojena není. Při podezření na problémy se štítnou žlázou určitě vyhledejte odbornou endokrinologickou pomoc.

Při její vyšší aktivitě (hypertyreóza) se metabolismus zrychluje a váha klesá.

Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy: snadná unavitelnost, průjmy, návaly horka, noční pocení, nadměrná aktivita až nervozita, bušení srdce, zrychlený tep, nespavost, zrychlená řeč, třes rukou, vystouplé oči, lesklé oči, pálivé oči, zvýšená chuť k jídlu, ale hubnutí, vysoký krevní tlak, vlhká zpocená kůže, rychlý růst chlupů, maštění a vypadávání vlasů, rýhy, prohlubně na nehtech, zvýšené slzení, rýhované nehty, světloplachost, hladký jazyk, poruchy menstruace, sklon k potratům.

Naopak je-li málo aktivní (hypotyreóza), na váze se může přibírat.

Příznaky snížené funkce štítné žlázy: únava, zácpa, zpomalenost, lhostejnost a nezájem, nadměrná spavost, deprese, chrapot, zvýšení váhy, zimomřivost, studené ruce a nohy, krátkodobé bušení srdce, zpomalený tep (bradykardie), poruchy menstruačního cyklu, lámání, třepení nehtů. Zadržování vody způsobuje otoky v celém těle, otoky nohou, oteklá víčka, jazyk, hlasivky. V kožním aparátu je suchá nažloutlá šupinatá kůže, pomalý růst a padání vlasů a ochlupení, plešatění.


Přeslazené téma glykemického indexu

Pro dobrou dietu je zapojení glykemického indexu do úspěšného procesu hubnutí rozhodně důležitá podmínka. Ale né jediná. Celá teorie glykemického indexu má takříkajíc velkou míru vědecké podloženosti (to je super). Pro pochopení některých důležitých metabolických pochodů v těle je dobré o tom něco vědět, bez toho se při hubnutí neobejdete. Na každý pád to dopadlo tak, že těch zajímavostí je tolik, že si glykemický index vysloužil sám pro sebe samostatné třetí pokračování tohoto blogu.


Tajemství endorfinů, dopaminu a spol.

Dopamin je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku obratlovců, ale i v nervové soustavě většiny bezobratlých živočichů. Dopamin funguje jako neuropřenašeč, který v jistých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Má na starost více funkcí a pro nás je důležité to, že člověk díky němu pociťuje euforii. V mozku se uvolňuje při sexu, hudbě, ale také při jídle. Jídlo jako takové, a hlavně zajídání špatné nálady a smutku, je tudíž tak trochu jako droga. Výborně funguje, lehce si na to navyknete a těžko se toho zbavíte.

Endorfiny, také nazývané jako hormony štěstí, se uvolňují do mozku a způsobují dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest. Endorfiny se uvolňují při sportu a intenzivním pohybu vůbec. Ale také při bolesti, a stačí k tomu třeba i chilli paprička. Endorfiny se uvolňují i v těch nejvypjatějších chvílích. Říká se, že kočka vrní, když je spokojená, a když umírá. Rozhodně tady nenabádám nikoho aby se obveseloval sebevraždou, zaběhat si pro začátek postačí.

Serotonin, noradrenalin a další plejáda látek spolu vytváří naše emoce. A právě emoce často stojí za uspěchem či nezdarem při hubnutí. Je to v hlavě, je to na vás.


Jsou i profese, kde je obezita takřka podmínkou 2.díl

Těch profesí opravdu moc nenajdete. Ještě mě napadají operní zpěváci, kde zhubnutí někdy negativně ovlivní hlas.

Potom tady máme kuchaře. Dobrý kuchař má být tlustý, to protože má jídlo rád. Ale tohle je spíš mýtus, nejspíš z toho, že pejsek s kočičkou byli hubení a vařili, tak jak vařili... Když se tak probíráme slavnými kuchaři, Gordon Ramsay, Jamie Oliver i ti naši Babicopohlraichové, rozhodně převažují střízlíci. Ono otáčet se v parné kuchyni s nadváhou, je na infarkt. To znamená, že dobrý kuchař určitě musí být vytrénovaný a má rychlý metabolismus.

Máme tu pár zajímavých videí, docela legračního indického kuchaře, jen jsou v angličtině.

Takže další lekce angličtiny, to je votrava, ale co si budeme namlouvat, ta česky mluvící část světa je opravdu miniaturní. Většina světa mluví, nó, vlastně ne anglicky, ale čínsky. Je to něco kolem jedné a půl miliardy lidí, to nepodceňujte:) Za číňanama následují Indové s jednou miliardou, ale hindsky, hlavním jazykem mluví asi 300 milionů lidí.

Existuje více různících se odhadů kolik je nativních mluvčích v jednotlivých jazycích. Vše je v milionech.

Podle World Almanac (2005) Podle CIA World Factbook Odhady podle Ethnologue (1999)
čínština (standardní čínština) 750 čínština (mandarínština) 885 čínština (mandarínština) 856
angličtina 514 španělština 4,93 % 334 španělština 332
hindština 496 angličtina 4,91 % 332 angličtina 322
španělština 425 arabština 3,31 % 224 arabština 215
ruština 275 hindština 2,73 % 185 bengálština 189
arabština 256 bengálština 2,71 % 183 hindština 182
bengálština 215 portugalština 2,67 % 181 portugalština 170
portugalština 194 ruština 2,16 % 146 ruština 170
malajština-indonéština 177 japonština 1,83 % 124 japonština 125

Tak si z toho vyberte. A stále máte pocit, že ve světě něco znamenáme?

To jsme trochu odskočili. Takže Indů je moc, tak si dáme indickou kuchyni.


Její výsost "královna slunce" Dieta XIV přichází

Kolik vlastně asi existuje diet? Už jste určitě koutkem oka zahlédli ten vodopád názvů dole, takže moment překvapení už máte za sebou. Patrně úplně kompletní seznam diet to ještě nebude, takže jestli znáte ještě nějakou, klidně poraďte:) Pro zajímavost a pro pobavení si zkuste projít následující výběr diet, které se pouze za posledních 5 let objevily v časopisech, článcích a na internetu. Jsou vám povědomé?

Dietní hitparáda

Acidobazická dieta - Ananasová dieta - Antistresová dieta - Asijská dieta - Atkinsonova dieta - Australská dieta - Barevná dieta - Bikini dieta Victorie Principal - Bílá dieta - Blesková dieta - Bodová dieta - Býčí oko - Cambridge dieta - Citrusová dieta - Dieta pro dobrou náladu - Dělená strava - Detoxikační dieta - Dieta s jablečným octem - Dieta ABS - Dieta Beverly Hills - Dieta dr. Rosedalea - Dieta Jenny Craigové - Dieta kliniky Mayo - Dieta manželů Diamondových - Dieta manželů Eadesových - Dieta na celý život - Dieta na míru - Dieta na pročištění - Dieta Neanderthin - Dieta podle krevních skupin - Dieta podle menstruace - Dieta podle postavy - Dieta pro boky a stehna - Dieta pro každý věk - Dieta pro modelky - Dieta pro uštvané - Dieta pro zaneprázdněné - Dieta prof. Ornishe - Dieta s arašídovým máslem - Dieta s cvičením - Dieta s čerstvými šťávami - Dieta s hlávkovou zeleninou - Dieta s mletým masem - Dieta s olivovým olejem - Dieta South Beach - Dieta Suzanne Somersové - Dieta TLC - Dieta tří variant - Dieta z jednoho hrnce - Dieta ze supermarketu - Drůbeží dieta - Duhová dieta - Džínová dieta - Džusový půst - Expresní dieta - Fialová dieta - Francouzská dieta - Glykemická dieta - Grapefruitová dieta - Hodinová dieta - Hollywoodská dieta - Hroznová dieta - Dieta plná požitků - Intervalová dieta - Jablečná dieta - Jarní bylinková dieta - Jezte intuitivně - Krotitelé cukru - Los Angeles dieta - Levná dieta - Lidská dieta - Makrobiotická dieta - Mistr Čistič - Nasyťte se vůní - (Ne)obyčejná dieta - Nutrisystem - New Yorská dieta - Objemová dieta - Omlazující dieta - Orgasmická dieta - Ovocná dieta - Pijákova dieta - 5 kilo dieta - Plán omega - Pohotovostní dieta - Polévková dieta - Postupná dieta - Pritikinova dieta - Program Optifast - Program Slim-fast - Rajčatová dieta - Regenerační dieta - Rozvodová dieta - Rýžová dieta - Salátová dieta - Scarsdaleská dieta - Sedmidenní super dieta - Skvělá třífázová dieta - Sonomská dieta - SOS dieta - Speciální dieta - Středomořská dieta - Superrychlá dieta - Těstovinová dieta - Tradiční japonská dieta - Trojkombinační dieta - Tukožroutská dieta - Tykvová dieta - Vylučovací dieta - Zázračná protiplísňová dieta - Zónová dieta …

Až z toho jde hlava kolem, a to tenhle výčet rozhodně není konečný.

<<< Předcházející díl - Vše, co jste kdy chtěli vědět o dietách, hubnutí a obezitě

Následující díl - Cukrový blog o cukru, sacharidech obecně a glykemickém indexu >>>

 

- L. & L.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp