Léčitel, podvod a placebo

Někdy stojíme před otázkou – lékař, nebo léčitel? Máme vůbec věřit léčitelům? Mnozí v tom „mají jasno“ a na fantasmagorie neskočí.

Medicína založená na vědeckých poznatcích má někdy své mantinely, které nelze překonat. Pak se můžeme ocitnout v situaci, která nám položí onu výše zmíněnou otázku – lékař, nebo léčitel? Smířit se s danou skutečností, nebo vykročit do neznáma? Chcete se poradit se svým panem doktorem? To je choulostivé téma; mnozí lékaři vidí rudě a naskočí jim pěna u úst, jen když mají vyslovit slova „alternativní medicína“. Jiní připouštějí, že na tom může něco být a někteří, budiž těm odvážlivcům složen hold, s léčiteli přímo spolupracují, či využívají i další postupy, kromě těch, které jim velí jejich odbornost.

Utajená homeopatika

čínský_léčitelPokud používáte nějaká homeopatika či tak zvané potravinové doplňky, rádi byste se panu doktorovi s tím svěřili? Měli bychom zvolit opatrnickou taktiku. „Co si, pane doktore, myslíte o léčitelích?“ Podle způsobu reakce buďto rychle vykliďte bojiště a dále to nerozmazávejte, nebo v duchu poděkujte Bohu, a ptejte se dál. Zřejmě jste narazili na osvíceného člověka, který cítí, že v medicíně je správné používat všechny prostředky, které pomáhají. Neodsuzujme ale ty ostatní lékaře. Není lehké změnit své dosavadní přesvědčení a vystavit se hrozbám nadřízených institucí, či pohrdání a posměchu kolegů. Svou roli také hraje strach z konkurence v probíhajícím boji o pacienta (a o body vykazované pojišťovnám). Jsou i takové případy, kdy lékaři vyhrožují, že nás nebudou dále léčit, když používáme mastičky od nějaké babky a přitom je známo, že ji sami tajně navštěvují se svými neduhy.

Známe ale i hrdiny, kteří bojují s otevřeným hledím a své případné těžko řešitelné problémy konsultují s léčitelem prověřeným praxí. „Někdy se nemohu rozhodnout, jak dál, a Jaroušek se jenom takhle podívá nahoru a ví to. A já přitom musel studovat šest let!“, říká jeden z nich. Oni to ti naši páni doktoři opravdu nemají snadné.

Léčitel podvodník

Může být léčitel podvodník? Ano, může. Podvádí promyšleně za účelem snadného zisku, nebo může jít o psychopata, který se domnívá, že je obdařen přízní jakési vyšší moci. Při volbě léčitele je třeba být obezřetný. Někdy můžeme také slyšet, že úspěch léčitelů spočívá pouze v jejich laskavém a vlídném přístupu, kdy nás chápavě vyslechnou a už jenom tím se nám uleví. Tedy jakýsi placebo efekt. Může snad být něco lepšího? Moje známá lékařka řekla, že „oni (léčitelé) jsou dobří psychologové“. Zeptala jsem se tedy suše“ „A proč vy ne?“ Ticho, které nastalo, by se dalo krájet.

Zde jde ale o mýlku z neznalosti a o pouhé idealizované představy. Znám několik léčitelů a mohu konstatovat, že jsou to především velcí lidumilové, ale až na jediného z nich (pan Sázavský) žádní majitelé jemných rukaviček a před klienty si neberou servítky. Výkřiky typu „no to jsem ještě neviděl!“, „to snad není možné!“, „ta tvoje kamarádka je úplně blbá!“, „už mi sem nechoďte, když …!“, nejsou žádnou vzácností a vůbec nesvědčí o vždy citlivém a ohleduplném jednání. Jejich síla je v onom podivném „máchání rukama“, v intuici, kdy poznatek přichází nikoli z nich, ale jejich prostřednictvím jen Bůh sám ví, odkud. Bývají zlostní, když cítí, že je okrádáme o sílu a čas, který mohli věnovat někomu potřebnějšímu.

Třeba taková paní Eva Moučková, ztělesnění mateřské lásky, a babičkovské laskavosti, představitelka všeho dobrého, čím dýchá Matka-Země – ta dobrá duše nás umí pěkně zpucovat. Moje kamarádka Marcela dokáže ječet jako siréna a divit se jako divizna, ale to, co umí, její požehnané ruce i působení na dálku, to přesahuje hranice veškerého lidského chápání.

Pan Pavel Šíma přezdívaný laskavým a něžným přízviskem „Heřmánek“ vůbec není laskavý ani něžný v momentě, ve kterém dokáže ze své ordinace pacienta doslova vyhodit, když pozná, že ho lidé klamou (dál kouří, nebo berou prášky). Pan Šíma zastává názor, že buď musí člověk dodržovat pravidla hry, jinak je to ztráta času, který by potřeboval někdo jiný. Ostatně i Sokrates říkal „když někdo hledá zdraví, ptej se nejdřív, je-li připraven se v budoucnu vyhnout příčinám nemoci. Teprve pak mu smíš pomoci.“ Pan Šíma také nemá rád slova léčitel a léčení, protože nemoci neexistují, jsou jenom „zašpiněná“ těla, která potřebují pravidelně čistit pomocí bylinek. Doufá, že v jeho práci bude pokračovat dcerka Kamilka: „Kamilko, ty budeš malá šamanka.“ A holčička mu odpovídá: „Tatínku, já budu velká šamanka.“ Nezbývá, než si přát, aby se to splnilo. Při způsobu života, jaký vedeme, to budeme velmi potřebovat.

Lékař nebo léčitel

Zde je moje odpověď na onu opakovaně kladenou otázku, zda lékař, nebo léčitel. Samozřejmě, že oba. Akutní, život nebo jeho kvalitu ohrožující stav, kdy je jasná diagnóza umí školený zdravotnický personál léčit úspěšně. Když trpíme těmi neduhy a potížemi, kdy doktoři váhají, či dají najevo bezmocnost, nebo se chceme před nějakou hrozbou chránit preventivně, mohou pomoci bylinky, alternativní směry v léčení jako jsou akupunktura a akupresura, homeopatie, Bachovy květy, kineziologie a podobně, nebo svou neúnosnou bolest s důvěrou vložte na ochotná bedra některého z těch novodobých šamanů.

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp