Nebezpečí číhá v kuchyni

Nebudeme zde hovořit o nadbytečných kaloriích, či Joulech chcete-li, ani o nezdravé skladbě jídelníčku. Řeč bude o hrozících infekcích. Nejvíce úrazů pochází z domácnosti a jejich značná část se odehraje právě v kuchyni, a právě v kuchyni můžeme také nalézt zdroj a původ celé řady onemocnění. Jsou zde totiž vhodné podmínky, teplo, vlhko, zbytky potravin, zpracováváme zde syrové maso nebo zeleninu, která bývá občas znečištěná. Nejvíce choroboplodných mikroorganismů obsahují houbičky a hadříky používané na mytí nádobí (ano, máme na mysli tu věc, která by se při troše naší nedbalosti rychle ráda proměnila ve slizký a páchnoucí předmět) a případně i utěrka. Omýváme jimi mastné pánve a hrnce, stíráme krev po zpracování masa, čistíme pracovní plochy i dřez. Jejich častá výměna, důkladné praní a sušení jsou nutností. Vhodným řešením je také užívání hadříků z nanovláken s obsahem stříbra. Mají vysokou čistící schopnost i bez použití chemických prostředků a stříbro má navíc antibakteriální vlastnosti. Také papírové jednorázové utěrky lze jen doporučit.

bakterie v kuchiniPrkénko na maso, často používané i na krájení chleba, salámu, či zeleniny, představuje rovněž nemalý problém. Nahradit dřevo plastem příliš nepomůže, protože ten se snadno poškrábe a jeho údržba je ještě náročnější. Řešení? Pořiďte si více podložek, používejte je jen na určité potraviny a dávejte si dobře záležet na jejich údržbě. Vhodnými materiály jsou například mramor či umělý kámen. Pracovní deska by měla mít neporézní povrch, který nepodporuje růst plísní a bakterií, a je odolný vůči teplu. Na pracovní desku není správné vykládat právě přinesený nákup. Platí to zejména o papírových přepravkách na vajíčka, které jsou plné mikroorganismů, ale i o dalších obalech, jež mohou být znečištěny ve skladech.

Oddělovat v kuchyni od sebe tak zvané čisté a nečisté části má smysl. Syrové maso, drůbež, ryby, je nutné uchovávat zvlášť od ostatních potravin zejména od již hotových jídel. Zbytky pokrmů určené k dalšímu uskladnění co nejrychleji ochladíme a během uložení je pravidelně kontrolujeme. Pokud se nám příčí používání chemických čisticích prostředků včetně těch biologicky odbouratelných, můžeme k udržování čistoty využít staré osvědčené pomocníky – ocet, sůl, citronovou šťávu nebo jedlou sodu. Kuchyň je největším zdrojem odpadu a i když je někdy vybavena drtičem, stejně část zbytků končí v odpadkovém koši. Ten by měl mít bezdotykové ovládání, a jeho obsah bychom měli vynést každý den, ať nás to baví nebo ne.

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp