Proč a jak se stát lázeňským hostem?

Někomu slovo lázně evokuje chuť minerálních pramenů a v uších mu zní Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji. Někdo si zase vybaví procházky kolonádami a tenké knírky lázeňských šviháků. Jak vypadají lázně dnes a proč a jak se tam jezdí?

Historie lázeňství

Povědomí o léčivých účincích různých přírodních zdrojů vedla lidi k jejich využívání již od dávných věků. Největší rozmach lázeňství v podobě, jak ho dnes známe, však nastal teprve kolem 18. století a Česká republika mimořádně přispěla k celosvětovému významu lázeňství. Do lázeňských měst se sjížděla společenská smetánka od spisovatelů, hudebníků až po panovníky. K rozvoji tohoto léčebného odvětví patřil i rozvoj měst a jejich specifické podoby, stavěly se kolonády, hotely, budovaly se parky a pavilony. Českou republiku se třiceti sedmi lázeňskými místy lze považovat za světové centrum lázeňství.

Proč do lázní jezdit?

České lázně vynikají profesionalitou a kvalitní péčí na špičkové úrovni. Odborný personál, od lékařů po zdravotní sestry, je vysoce kvalifikovaný. V roce 2006 jako první v Evropě získalo jedno české lázeňské zařízení certifikát EUROPESPA med©. Jedná se o prestižní ocenění kvality, které uděluje Evropský svaz lázní v Bruselu. Česko nyní patří v rámci EU k zemím s nejvyšším počtem těchto certifikátů.

lazne thajskeHlavním účelem cesty do lázní je samozřejmě relaxace. Do lázní nejezdí jen lidé, kteří podstupují náročnou léčbu nebo mají za sebou operaci. Kůry přinášejí hluboký odpočinek a regeneraci celému tělu, duši dodávají blahodárnou sílu, uvolnění, pročišťují mysl. Výběr programů je velmi rozmanitý a vybrat si může skutečně každý. Trendem jsou wellness a relaxační pobyty, programy zaměřené na redukci nadváhy, odpočinkové pobyty pro seniory, zdravotní pobyty pro děti, antistresové programy pro manažery či beauty programy zaměřené na ženy.

Každý klient má jiné obtíže, a tedy i jiná doporučení, pokud jde o lázeňské procedury, a tak si každý může užívat zcela individuální přístup. Intenzivní přírodní léčba či péče o tělo, již lázně poskytují, má navíc dlouhodobý efekt a je mnohem „zdravější“ než chemická medikamentózní léčba.

Lákadlem pro hosty je bezesporu také sportovní, kulturní a společenské vyžití, jež patří ke každému lázeňskému místu. Nemá-li klient v určitou denní dobu předepsanou proceduru, může si třeba vyrazit na výlet, zahrát si squash, zaplavat si, dojít si do fitness, do divadla, kina, na koncert, do kavárny, půjčit si kolo a vyjet dále do okolí.

Nespornou výhodou lázní je rovněž skutečnost, že jsou dostupné všem, ať už lokalitou, protože Česká republika je malá a není problém odcestovat na opačný konec země, či finančně.

Jak se tam dostat?

Existují tři způsoby, jak využít možnosti lázeňských služeb. Tzv. komplexní lázeňská péče je celá hrazená zdravotní pojišťovnou, tedy jde o náklady na léčbu, ubytování a stravu. Pobyt je určený klientům, jejichž diagnóza vyžaduje léčbu v lázních. Lázně doporučí praktický lékař, který pacienta pošle ke specialistovi a ten jeho doporučení potvrdí. Poté revizní lékař zdravotní pojišťovny vybere pro pacienta konkrétní lázně. Jakmile je stanoven termín, kdy je nejvhodnější nastoupit, lázně zašlou pacientovi pozvánku. Pobyt v lázních probíhá v době pracovní neschopnosti a trvá obvykle tři až čtyři týdny.

Druhým typem návštěvy lázní je příspěvková lázeňská péče. Postup je obdobný jako u komplexní lázeňské péče, ale rozdíl spočívá v tom, že pojišťovna hradí pouze náklady na léčbu. Pacient si ubytování a stravu platí sám a pobyt absolvuje v rámci dovolené. V tomto případě je také možné do lázní pouze docházet.

Pokud chce klient podstoupit lázeňské procedury jen jako prevenci nebo pro relaxaci, ale lékařské doporučení se na něho nevztahuje, ani to není žádný problém. Lze podniknout samopláteckou lázeňskou péči, kdy si klient hradí veškeré náklady sám bez asistence zdravotní pojišťovny. Lázeňský lékař při nástupu klienta do lázní provede celkovou vstupní prohlídku a doporučí individuální léčebný plán. Protože klient není omezen žádnou diagnózou, může si vybrat libovolný program, ať už léčebný, relaxační či wellness, a to na víkend, jeden týden nebo třeba tři týdny.

Lázeňský pobyt

Lázně jsou místem regenerace těla i duše, a tak klient může očekávat, že ho okamžikem příjezdu čeká několik týdnů blaženého odpočinku. Avšak idylka nemusí nastoupit ihned, ale třeba až za dva týdny.

První fáze pobytu je spíše adaptační, kdy si pacient zvyká na nové prostředí a rozkoukává se. Pokud má vážné zdravotní problémy, nemusí se v nové situaci cítit nejlépe, ba naopak, v prvních dvou týdnech nastává obvykle mírné zhoršení obtíží, přichází únava. To je však zcela normální. Od druhého či třetího týdne se stav pacienta zlepší.

Na základě zprávy praktického lékaře i specialisty a zároveň na základě vstupní prohlídky je klientovi sestaven léčebný plán. Klient pak podstupuje předepsané procedury v daných časech a pravidelně chodí také na kontrolní prohlídky. Procedury se obvykle poskytují od pondělí do soboty, většinou dopoledne, a tak mají klienti rovněž dostatek volného času. V něm si mohou dělat, co je napadne, nicméně samozřejmě je nejlepší i volnočasové aktivity přizpůsobit léčebnému a spíše klidovému charakteru lázeňského pobytu.

Současné lázně

lazne hotelProcházky po kolonádě a Straussův valčík dnešního návštěvníka lázní již zdaleka nemůže uspokojit. Aby se lázeňský host dobře bavil a pobyt si náležitě užil, žádá si bohatý doprovodný program a širokou paletu aktivit pro svůj volný čas.

Nabídka léčebných procedur se rovněž rozšířila o mnoho exotických či moderních forem regenerace těla. Běžně se dnes nabízejí například thajské masáže, árjuvéda, trénink nordic walking (zdravá chůze, při níž se používají hůlky) nebo kryoterapie.

Tradiční léčebné pobyty na několik týdnů jsou rovněž na ústupu a klienti preferují týdenní a víkendové pobyty. Klientela přibývá a kouzlo lázní začíná objevovat i mladší generace. Díky odpočinkovému a skutečně pestrému programu si lázeňské pobyty dopřávají například novomanželé na svatební cestě.

Lázně budoucnosti

Budoucnost lázeňství zřejmě přinese rozvoj programů, jejichž cílem bude učit klienty principům zdravé výživy a pohybovým aktivitám. Speciální pobyty by mohly být vytvořeny pro osoby trpící nadváhou. Také mladí lidé se více zajímají o to, jak zvládat stres nebo jak pečovat o pleť, senioři se více zajímají o to, jak si udržet vitalitu a duševní svěžest. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který proběhl v roce 2008 a upozornil na skutečnost, že lidé se dnes mnohem více zaměřují na zdravý životní styl.

Přímo jako hudba budoucnosti zní úvahy o relaxaci šité každému jednotlivému klientovi na míru. Klienti sami si budou moci připravit vlastní program do všech detailů, každý den bude uspořádaný přesně podle jejich představ, budou si moci vybrat libovolné procedury, hudbu, která je při nich bude těšit, i pokojovou teplotu.

- A. Petříková (Článek byl převzat se souhlasem redakce časopisu Look)

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp