Sběračky a lovci

Rozumějte: ženy a muži. Přestože jsou obě pohlaví zástupci jediného druhu, existuje mezi nimi tolik rozdílů, že je až s podivem, co je vlastně spojuje. Hm… spojují je totiž právě ty rozdíly, které do sebe krásně zapadají.

Tělesná schránka

Kromě toho, že mají ženy ňadra a muži široká ramena a liší se v mnoha dalších všeobecně známých znacích, mají ženská těla dvakrát více podkožního tuku než mužská. Muži mají více svalové hmoty, která poskytuje především velkou počáteční energii, tuk však dodává ženám v aktivitě větší vytrvalost. Také srdce, játra a jiné orgány fungují u obou pohlaví trochu jinak, především pokud jde o rychlost. Z toho důvodu se u mužů a žen poněkud liší i citlivost na léky, a tudíž účinnost medikamentů a vliv vedlejších účinků. Ženská krev obsahuje méně červených krvinek, takže jsou muži fyzicky zdatnější – jejich svalstvo je rychleji zásobeno kyslíkem. Udává se, že muži jsou dvakrát silnější než ženy. Zástupkyně tzv. slabšího pohlaví mají zase pohyblivější klouby a jsou celkově pružnější a obratnější.

Pod čepicí

Pánové mají mozek větší a „hustší“, obsahuje asi o miliardu buněk více než dámský, mužům však neurony ubývají asi 3× rychleji než ženám. Mužský mozek má také větší objem šedé hmoty (centrum zpracovávající informace), kdežto ženy mají více bílé hmoty mozkové (oblast pro spojování informací). Nejnapjatěji nejspíše čekáte na to, jak je to s rozdílem v inteligenci – samozřejmě bylo prováděno mnoho srovnávání testů IQ. Vědci se shodují, že průměrné hodnoty IQ se u obou pohlaví nijak zvlášť neliší, ženy dosahují pouze asi o 3 % lepších výsledků. Zajímavější je, že jsou hodnoty IQ jinak rozloženy, u žen se pohybují rovnoměrněji kolem průměru, u mužů jsou více „rozházené“ do extrémů, nahoru i dolů. Pokud jde o odpočinek, muži dovedou „vypnout mozek“ daleko důkladněji než ženy. V klidovém stavu pracuje mužům mozek o 70 % méně, aktivita ženského mozku klesá pouze o 10 %.

Muži imitátořižena hudba

Hlasivky v mužských hrdlech jsou dvakrát delší než v ženských! Proto mají muži hlas o celou oktávu hlubší. Ženy sice lépe zpívají, na osm žen schopných zpěvu připadá jeden muž s čistým hlasem, na druhou stranu zase muži dobře rozpoznávají hlasy zvířat a dovedou je i lépe napodobovat. Ženský hlas je na rozdíl od mužského melodičtější a daleko více emocionálně podbarvený. Podle výzkumů proto muži vnímají ženský hlas spíše jako hudbu než řeč.

Ženský barvocit

Protože muži jsou původem lovci, vidí jaksi koncentrovaněji vpřed, lépe odhadují vzdálenost, orientují se v prostoru a trefí ke vzdálenému cíli. Lépe vidí ve dne, dobře posoudí směr a rychlost pohybujících se předmětů. Ženy mají zase lepší zrak za šera a periferní vidění – „vidí až za roh“, protože coby dávné sběračky a pečovatelky o děti potřebovaly mít neustále přehled, co se děje kolem nich, neskrývá-li se v houští šelma a nebatolí-li se batole příliš daleko, zda hoří oheň a nevracejí-li se už muži z lovu. Ženy se zároveň orientují na detaily a rozpoznávají širší barevné spektrum. Smetanová, meruňková, khaki, lila, bordó – to vše jsou slova, místo nichž muž nejspíše použije: žlutá, žlutá, zelená, červená, červená. Sběračky totiž musely umět například rozlišovat zralé plody od nezralých a bezpečně poznat jedovaté bobule.

barvocit

Muži strážci

Pokud jde o sluch, muž spolehlivě zaspí plačící dítě, mnohem lépe ale reaguje na zvuky spojené s pohybem a správněji odhaduje směr, odkud zvuk přichází, protože i ve spánku „drží hlídku“. Ženu zato vzbudí každý pohyb miminka, sotva slyšitelné zakníkání či zívnutí. Ženy lépe slyší vysoké frekvence a jemné detaily v tónech, proto vnímají emocionální podtext zvuků a dovedou porozumět dětskému pláči – zda má miminko hlad, něco ho bolí, je unavené. Dokonce i babičky rozpoznají asi 70 % toho, co matky, na rozdíl od otců a dědečků. Protože mají ženy více propojenou pravou a levou hemisféru mozku, dovedou úspěšněji třídit více zvuků v jednom okamžiku, nevadí jim současně mluvit i poslouchat a méně je ruší další hluky v místnosti.

Ženy sudičky

Čich i chuť jsou opět u žen výkonnější, nicméně v porovnání s ostatními savci jsou lidé, co se především čichu týká, naprostí břídilové. Muži nejlépe rozpoznávají sladkou a hořkou chuť, ženy především sladkou a její dva podtypy – sladkou a cukrovou. Při líbání dovede ženský mozek podle chuti i vůně rozpoznat rozdíly ve svém a partnerově genomu a rovněž kvalitu imunitního systému muže, a to vše během prvních pár vteřin. Tyto schopnosti jsou samozřejmě nevědomé a do značné míry rozhodují o budoucnosti vztahu.

hroch

Muži s hroší kůží

Rovněž hmat je u žen již od narození mnohem citlivější než u mužů. Ženská pokožka je výrazně tenčí a jemnější, proto je náchylnější k tvorbě vrásek a muži tudíž, jak známo, nestárnou. Ženy mají kůži desetkrát citlivější než pánové a doteky jsou pro ně důležitější. Častěji vyžadují od svých partnerů objímání a hlazení a při běžném hovoru s jinou ženou se navzájem dotknou 4–6× častěji než muži. Muži díky menší citlivosti kůže objektivně pociťují bolest slaběji než ženy. Subjektivně ale… však to znáte.

Pár zajímavostí

  • Ženy mají oproti mužům větší oční bělmo.
  • Mezi leváky častěji patří muži.
  • Ženské písmo je obvykle čitelnější než mužské.
  • Ženy chovají miminko častěji na levé ruce, muži na pravé.
  • 186 studií prokázalo, že ženy se smějí více než muži.
  • Barvoslepost se vyskytuje 8× častěji u mužů než u žen.
  • Vstoupí-li do místnosti plné lidí současně muž i žena, žena dokáže již po krátké době říci, jaké vztahy panují mezi ostatními. Muž si za tutéž dobu povšimne rozvržení místnosti, především kde jsou dveře a okna.

Ještě o mozku smile

Lékař hovoří k příbuzným na smrt nemocného pacienta: „Bohužel jedinou nadějí je transplantace mozku. Je to komplikovaná a riskantní operace, a navíc za nový mozek budete muset zaplatit.“ Když příbuzní trochu rozdýchají první šok, jeden z nich se zeptá: „A kolik takový mozek stojí?“
„500 000 Kč mozek mužský a 20 000 Kč mozek ženský,“ odpoví doktor.
Nastává trapná situace. Muži zadržují úšklebky a snaží se vyhnout pohledům žen. Nakonec jeden nevydrží a zeptá se: „Proč stojí mužský mozek o tolik víc?“
Lékař se shovívavě usměje: „To jsou běžné tržní ceny. Cena ženských mozků je nižší, protože na rozdíl od mužských byly používané.“

Pokračování článku Sběračky a lovci 2

- A. Petříková (Článek byl převzat se souhlasem redakce časopisu Look)

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp