Spojit se s bojem – Krav Maga

Poetické sousloví spojit se s bojem bychom volněji a lépe česky mohli vyjádřit jako „boj zblízka“. Krav Maga je izraelský systém sebeobrany, který je považovaný za nejefektivnější způsob, jak se vypořádat s agresorem.

Bratislavský rodák Lichtenfeld

Muž, který vymyslel systém Krav Maga, byl nesmírně zajímavou osobností. Imrich Lichtenfeld se narodil roku 1910 v Budapešti a dětství prožil v Bratislavě. Byl velmi sportovně nadaný a věnoval se celé škále aktivit. Jen v roce 1928 se stal mistrem Slovenska v zápase, v boxu a vyhrál mezinárodní mistrovství v gymnastice. Jako mladý muž podnikl velice dramatickou cestu do Palestiny, protože v Bratislavě třicátých let 20. stol. už pro něho nebylo vhodné místo k životu. Byl totiž vůdcem židovských mladíků, kteří v ulicích Bratislavy bránili židovskou čtvrť proti násilnickým aktivitám antisemitských skupin.

V Palestině začal vymýšlet a trénovat nový systém sebeobrany. Protože byl již ponaučený, že nejsnáze přežije ten, kdo je rychlý v rozhodování a vyhýbá se zraněním, založil svůj systém na základních pravidlech jako vyhýbat se střetům, rychle a správně se rozhodovat a naučit se používat jako zbraně nejrůznější předměty, které má člověk právě po ruce. Po vzniku státu Izrael, kdy se zformovaly národní obranné síly, se Imrich Lichtenfeld stal hlavním instruktorem pro zvyšování fyzické kondice a bojové přípravy izraelských obranných jednotek.

Krav Maga ve světě

Izraelské ozbrojené síly, izraelské speciální jednotky Sajeret, Izraelská národní policie, zpravodajské služby Mossad a Shin Bet, americká CIA, FBI, některé americké policejní sbory, letecké síly a pobřežní stráže, belgická armáda, francouzské elitní jednotky a mnoho dalších vojenských a obranných sil po celém světě využívá Krav Maga. Dnes mezi tyto vycvičené muže a ženy můžete patřit i vy, a to jako pouhý civilista.

vycvikDůležité je upozornit, že Krav Maga není sport, ale systém pro boj zblízka, kdy může jít i o život. Učí reálnému boji člověka proti druhému člověku, připravuje na boj proti silnějšímu protivníkovi, proti přesile, proti různým zbraním, v situacích, které by sport ani omylem nepovažoval za fair play. Podstatou Krav Maga je naučit rozpoznat krizovou situaci, vyhodnotit míru nebezpečí, naučit sebeovládání, vyhýbat se konfliktu a jednat smířlivě, ale také umět čelit agresi přiměřenou silou, nezranit se, využívat k obraně či protiútoku nejrůznější předměty, umět jednat v nejrůznějších podmínkách, v noci, v jedoucím autobuse, ve vodě, na ulici. Základem úspěchu je rychle zlikvidovat protivníka a utéct do bezpečí. Systém je velmi ceněný pro svou efektivnost a přímočarost, soustředí se výhradně na záchranu majetku, vlastního zdraví či života anebo obranu třetí osoby.

Výuka Krav Maga je určena pro všechny osoby bez rozdílu, pro děti i dospělé, pro zkušené bojovníky i osoby fyzicky méně zdatné. Principem je využití přirozených reflexů, a tak je osvojení tohoto typu sebeobrany velmi přirozené. Techniky obrany jsou především rychlé a účinné, pracují s těmi nejcitlivějšími místy na těle. Krav Maga si nehraje na nacvičený souboj, kdy jeden útočí a druhý se brání a pak se role vymění. Krav Maga je přímý okamžitý boj, snaha vyváznout z krizové situace živý a zdravý. Cílem není vyhrát soutěž o nejlepšího, ale zachránit si kůži.

Kurzy Krav Maga vás patrně nenaučí krkolomné dovednosti bojových sportů, ale přinejmenším vás upozorní na to, že v životě existuje bezpočet situací, kdy vám může jít o krk. A také vás upozorní, že ta či ona věc je v tom či onom momentě šikovná k použití. Poučí vás o tom, kde to nejvíc bolí, a co udělat pro to, aby to zjistil i váš soupeř.

Krav Maga u nás

Výuka systému Krav Maga se do České republiky dostala relativně nedávno a v roce 2007 zde vznikla oficiální pobočka International Krav Maga Federation. Vede semináře, organizuje přednášky či zve instruktory speciálních jednotek.

Kurzy sebeobrany jsou připravené tak, aby se postupovalo od nejjednodušších po nejsložitější situace, postupně se zrychluje tempo, zvyšuje počet protivníků a komplikují se podmínky – např. horší viditelnost, nepřehledný terén. Vyvrcholením kurzů bývá boj v reálných podmínkách, kdy vám instruktoři dají povel začít se rvát třeba v metru, v jedoucím autobuse či v bazénu. Samozřejmostí je přednostní nacvičování situací podle pravděpodobnosti jejich výskytu, proto se budete spíše soustředit na boj proti muži s tyčí v ruce než na boj proti skupině teroristů opásaných výbušninou. Trénuje se obrana proti nejběžnějším zbraním, jako jsou nože, pistole, ale i proti improvizovaným zbraním, předmětům běžné denní potřeby, což mohou být o mnoho častější, a stejně nebezpečné zbraně.

Studenti se naučí naprosté základy a různé principy, které se pak snaží aplikovat ve všech možných situacích. To jim umožní uvědomit si možnosti, naučit se improvizovat a rychleji přemýšlet. V případné reálné akci nejspíš nebudou vědět, co se stane v příští vteřině, ale budou si umět lépe a rychleji poradit, protože se s takovou situací již jednou setkali při výcviku.

Krav Maga pro ženysebeobrana

Jedna třetina žen na celém světě již zažila nějaký druh sexuálního obtěžování a jedna čtvrtina žen byla znásilněna. Pravděpodobnost znásilnění je u žen vyšší než pravděpodobnost, že dostanou rakovinu nebo se stanou obětí autonehody. V České republice je v souvislosti s domácím násilím každoročně zavražděno několik desítek žen a stovky jsou oběťmi stalkingu.

Žádná žena se nemusí ostýchat přihlásit se do kurzů, které jsou u nás pořádány právě pouze pro ženy. Vedou je instruktoři s certifikáty po výuku ženské sebeobrany a jsou koncipovány tak, aby vycházely vstříc specifickým potřebám žen a jejich ohrožení, zaměřují se proto především na sexuální útoky, domácí násilí, napadení.

Účastnice těchto kurzů si vyzkouší různé techniky obrany, kdy a jak použít například pepřový sprej, naučí se uvolnit konfliktní situaci a vyhnout se ohrožení. Protože ženy při své obraně často ztroskotají pouze kvůli tomu, že se jim příčí ublížit jiné osobě, kurzy pamatují i na mentální přípravu žen k boji. Dávají ženám podporu, aby se nebály bránit nebezpečí, dodávají jim odhodlání, vytrvalost a potřebnou razanci.

Účelem kurzů Krav Maga pro ženy není vychovat z nich pouliční rváče, ale naučit je, jak se v běžném životě chovat bezpečněji, vyhýbat se krizovým situacím, účinně je řešit, nebát se jednat asertivně, a už vůbec se nebát bránit se, je-li to nevyhnutelné.

- A. Petříková (Článek byl převzat se souhlasem redakce časopisu Look)

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp