"Super" ovoce – Noni

noni kerMorinda citrifolia (Noni) je keř rostoucí v tropických oblastech Tichého oceánu. Jeho léčivé schopnosti objevili již před 2000 lety Polynésané, kteří tuto rostlinu přivezli z jihovýchodní Asie. V roce 2003 bylo Noni prohlášeno evropskou legislativou za potravinu nového typu a produkty z něj se začaly prodávat v EU. Ačkoliv z rostliny se pro léčivé účely používají všechny části, nejrozšířenějším produktem je šťáva z plodů, tzv. Noni juice. Získává se vcelku neobvyklým způsobem. Ovoce se ve zralém stavu sklidí a nasype do velkých kontejnerů. Tam velmi rychle změkne a začne vytékat šťáva. Protože plody Noni obsahují protiplísňové a antibakteriální látky, obsah kontejnerů nekvasí. Tmavá šťáva se poté přecedí a stáčí do lahví.

Šťáva z Noni je považována doslova za životadárné tonikum. Má neuvěřitelně široké spektrum působnosti. Obsahuje látky, které ničí kvasinky ve střevech, látky které působí antibakteriálně a dokonce i proti nádorům a vředům. Díky látce zvané xeronin pozitivně ovlivňuje metabolismus endorfinu a působí proti depresím. Bylo též prokázáno, že výtažky z Noni stimulují aktivitu T-lymfocytů, které jsou odpovědné za buněčnou imunitu a podílejí se na celkové zdatnosti imunitního systému. Působí rovněž jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy, snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a chrání organismus před volnými radikály.

noni plodyNež se ovšem rozběhnete do lékárny, tenhle zázrak si pořídit, zpozorněte! Nemálo se totiž ví i o negativních vedlejších účincích šťávy z Noni. Byly zaznamenány případy, kdy u jedinců užívajících tento potravinový doplněk došlo k onemocnění nebo selhání jater. Rozhodně se proto výrobky nedoporučují pacientům s jaterními obtížemi.

Jelikož ovoce Noni obsahuje velké množství draslíku, není rovněž doporučováno osobám s onemocněním ledvin či při nízkodraslíkové dietě.

Neopomenutelnou vadou na kráse je též velmi nepříjemná chuť samotné šťávy. Pro specifickou štiplavou, ostrou chuť a nevábné aroma si Noni vysloužilo označení "zvratky ovoce". Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že popíjení šťávy rozhodně není gurmánským požitkem. Může dokonce vyvolat pocity na zvracení či nevolnost, jelikož se konzumuje nalačno. Můžete si ovšem být jisti, že po konzumaci Noni štávy už nikdy nebudete ohrnovat nos nad rybím tukem ani nerozpustnou vlákninou. Silnou chuť Noni lze uspokojivě zamaskovat jablečným nebo pomerančovým džusem, ovšem ani tak si příliš nepochutnáte.

Ovoce Noni rozhodně nelze používat jako náhradu předepsané medikace. Neslouží k tomu, aby vyléčilo rakovinu. Hrozí zde naopak riziko zhoršení zdravotního stavu.

Takže rada na závěr... Předtím, než se rozhodnete životadárnou šťávu z Noni začít užívat, poraďte se s lékařem!

V našem eshopu naleznete Noni - 100% Bio šťáva

- L.D.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp