Přírodní antibiotika - Tea tree oil

Tea tree oil – olej čajovníku australského

Čajovník australský (Malaleuca Alternifolia) je strom, který roste v močálech a v mokřinách severovýchodního pobřeží Austrálie a říká se mu také čajový strom. Nemá však nic společného s čajovníkem čínským (Camellia Sinensis). Neposkytuje nám čaj, ale získáváme z něj esenciální olej známý pod názvem Tea tree oil, který patří mezi přírodní antibiotika. klokani

Australští domorodci jeho účinky znali a využívali odedávna, do Evropy jej přivezl v 18. století mořeplavec James Cook, ale průmyslově se začala jeho silice vyrábět až po roce 1920, poté, když s ní začal provádět laboratorní testy Arthur Penfold, a prokázal její velmi silné antiseptické účinky. Olej z čajovníku se začal úspěšně využívat v chirurgii, stomatologii, a ještě během druhé světové války se používal k desinfekci ran. S objevem a s výrobou syntetických antibiotik však jeho sláva poněkud pohasla, ale v současnosti, kdy začínáme pociťovat i méně pozitivní vlastnosti umělých antibiotik, se vrací opět na scénu „antibiotika“ přírodního původu, jimiž mohou být například cibule, česnek, křen i různá koření, a také esenciální oleje včetně již zmíněného Tea tree, jenž bývá označován též jako „zlato Austrálie“.

Způsob použití a dávkování Tea tree oleje

Tea tree olej se používá ve velmi malých dávkách buď formou aplikace čistého oleje přímo na postižené místo, nebo jedna až dvě kapky do sta mililitrů vody k přípravě kloktadla, pleťové vody, či k obkladům. Jednu až tři kapky smíchané s vhodným krémem nebo lékárnickým olejem k masážím, ke koupelím se přidává pět až deset kapek do plné vany, a na osvěžení i desinfekci vzduchu postačí tři kapky oleje do zvlhčovače nebo aromalampy. Není určen k vnitřnímu použití.

Možnosti využití Tea tree oleje

koupel s tea treeTea tree olej můžeme využít například při výskytu aftů, oparů, akné, kožních infekcí a plísní, po bodnutí hmyzem nebo přisátí klíštěte, k ošetření drobných ranek, odřenin, infekcí nehtového lůžka nebo po holení, když nás přepadne rýma, kašel, a také jako kloktadlo při zánětu dásní, i při parodontóze. Můžeme si připravit sedací koupel s pěti až deseti kapkami oleje k intimní hygieně nebo jako podpůrnou léčbu, když nás trápí poševní záněty nebo hemoroidy. Tea tree olej je účinným repelentem a pomáhá i proti vším. V tomto případě se přidává deset kapek do šamponu, po umytí vlasů se nechá ještě deset minut působit a znovu se postup opakuje po osmi dnech. U domácích zvířat můžeme Tea tree olej rovněž použít a ošetřovat jím drobná zranění, plísně, nebo jej přidávat do šamponů a nechat působit stejně jako u lidí.

V našem eshopu naleznete praktické balení 100% Tea tree olej

- I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp