Vánoční rizikavánoční koule

Předchozí díl - Vánoční zeměkoule >>>

Předchozí díl - Vánoce napříč kontinenty >>>

Z lékařské praxe

O Štědrém večeru na ambulanci končí v osm hodin večer lidé s kostmi v krku, v deset přicházejí žlučníky a o půlnoci zlámané nohy. Ale nejenom to...

Vánoční deprese

Vánoce jsou svátky klidu, míru a pokoje. Ale ne pro každého. Vlastně jen pro málokoho. Zkuste se zeptat lidí ve svém okolí, jak se těší na Vánoce? Snad jen malé děti očekávají Ježíška netrpělivě, většinová populace řekne „už aby to bylo za námi“. Proč svátky, které by měly být ze všech svátků v roce ty nejpokojnější a nejmírumilovnější, mnohé z nás vysloveně stresují? Do značné míry si za to můžeme sami, protože trpíme mylnou představou, že kdyby všechno nebylo tak, jak to má být, „nebylo by to ono“.

depreseVánoční stres

Trpíte během svátků různými úzkostmi? Nejste sami, tisíce lidí se na Vánoce začnou hroutit, protože Vánoce jsou stresový faktor. Jedním z důvodů je i nedostatek světla o zimním slunovratu. Nejohroženější jsou osamělé osoby a přepracovaní lidé. Přestávají dostatečně spát, jsou vzteklí, ubrečení, naštvaní. Hodně párů se rozchází. Ohroženější jsou muži, protože své pocity více drží v sobě, ženy je dávají najevo, tím se jim uleví a také se jim proto častěji dostane útěchy.

Vánoce a alkohol

Hlavně se nesnažte za každou cenu dodržet všechny vánoční „povinnosti“, vyhledávejte světlo, hned ráno si rozsviťte, sportujte, setkávejte se s lidmi, zapomeňte jednou na SMSky. Zapomeňte také na pokušení hledat úlevu v alkoholu. Ten vám sice nejprve opravdu pomůže, ale následky jsou po odeznění jeho vlivu o to horší. Alkohol je prokazatelně škodlivý nervově paralytický jed. O svátcích pozvednou častěji pohárek i ti, kdo běžně pití neholdují. Měli bychom proto uspokojení hledat nikoli v kvantitě, nýbrž si vychutnat sklenku opravdu kvalitního nápoje. Psychickou pohodu mohou narušit i trávicí potíže. Ostražití by měli být především lidé trpící závažnými zdravotními problémy, ale i ti, pravděpodobně „zhřeší“.

Vánoce a dieta

Není nutné za každou cenu odlehčovat nezdravá jídla. Lépe je jíst poněkud nezdravě, ale málo, rozdělit si stravu do více menších porcí. Pocity těžkosti vyvolává právě velké množství jídla. A nezapomínejte na pohyb, třeba v podobě procházky. Aktivní odpočinek přispívá k dobrému trávení.

Vánoce jsou svátky klidu a míruJežíšek

Abychom to tedy shrnuli, Vánoce nejsou jen třpytivý sníh za okny a tlumené světlo vánočního stromku. Jsou také časem chmurných myšlenek a depresivní nálady.

A nebo právě naopak. Nemusí být časem chmurných myšlenek a depresivní nálady, ale i třpytivým sněhem, světlem svíček, rozzářených dětských očí, vzájemné lásky, i příchodem malého pacholátka zavinutého v plenkách, spočívajícího v přítmí chudičkého přístřešku přinášejícího všem lidem dobré vůle naději.

 

Předchozí díl - Vánoční zeměkoule >>>

Předchozí díl - Vánoce napříč kontinenty >>>

 - I.K.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp