Nástrahy výživových poradců

Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu…

výživový poradceTentokrát se náš nekonečný blog o hubnutí a dietách zaměří na výživové poradny a výživové poradce. Jak a proč si vybrat správného poradce a jestli to má vůbec cenu. Výživových poraden je jako hub po dešti, takže zorientovat se není jednoduché, zde tedy naleznete pár důležitých rad a tipů. Pro začátek by asi bylo dobré si ujasnit pár termínů.

<<< Předcházející díl - Cukrový blog, sacharidy a glykemický index

Výživový poradce vs. dietolog, obezitolog

Rozdíl mezi výživovým poradcem a dietologem lze shrnout přirovnáním k lékárně. Když si jdete koupit léky na váš neduh, máte na výběr mezi léky volně dostupnými a na předpis. Oba typy obsahují účinné látky, které vám mohou pomoci. Ale léky na předpis při nesprávné aplikaci či dávkování mohou mít negativní účinky. Takže, od výživového poradce nečekejte, že vám naordinuje chirurgickou bandáž žaludku. A stejně tak pokud trpíte nadváhou z důvodů zdravotních komplikací nebo nemoci vyhledejte obezitologa a né výživového poradce.

Je potřeba dodat, že pokud už navštívíte výživového poradce a nemáte tušení o svých zdravotních problémech, měl by být schopen je odhalit, nebo alespoň ty základní. Ovšem žádnou složitější diagnózu na každý pád nečekejte, výživový poradce přeci jen není Dr. House. Rozhodně při jakémkoliv podezření na zdravotní problémy, by vám měl automaticky doporučit návštěvu odborného lékaře. Pokud tak vědomě neučiní, je to zločinec…

Výživový poradce ano či nehubnutí_a_fitness

Na instituci výživového poradce je u nás stále pohlíženo, jak se říká skrz prsty. Zatímco na západ od našich hranic jsou tyto služby brány stejně seriózně jako třeba trenér fitness. Pravdou je, že často bývají výživový poradci i fitness trenéři v jedné osobě obojí, nebo alespoň ti lepší. Obě profese se totiž výborně doplňují.

To, že postavení českých výživových poradců není občas doceňováno, je částečně i jejich vlastní vina. Agresivně se šířící reklamy na nesmyslné hubnutí, emailové spamy, které se tváří jako by vám psal nějaký váš známý, a pod reálně znějícím jménem se skrývá další obtěžující reklama.

Škoda jen, že většina těchto záležitostí je v režii pár velkých a výkonných výživových firem. Takže se vyplatí zapátrat a řídit se zdravým rozumem.

Jak si správně vybrat výživového poradce?

Záměrně v nadpise není výživová poradna, ale výživový poradce v jednotném čísle. A to z důvodu, že je asi nejdůležitější sama osoba a osobnost, se kterou budete spolupracovat. U velkých firem pokud vám někdo nějakou doporučil, můžete mít nakonec sami ne tak dobrou zkušenost právě kvůli tomu, že váš osobní výživový poradce je někdo jiný, než jakého měl váš kolega či kolegyně.

Výživový poradce by vám tedy především měl, jak se lidově říká „sednout“. Mnohdy je totiž tak trochu i vaším psychologem. Svěřujete se mu se svými dietními hříchy i osobními problémy. Vzájemné sympatie a osobní přístup jsou proto nesmírně důležité. Kouzlo hubnutí s výživovým poradcem a koučem spočívání právě v tom, že výživový poradce je vám vždy oporou, povzbudí, motivuje vás a pomáhá vám překonávat překážky. Nikdy se k vám neotočí zády. Zajímáte ho vy jako člověk ne jako chodící peněženka.

Co možná jako potenciální klient nevíte je, že chování a jednání výživového poradce upravuje kodex, který najdete na stránkách Aliance výživových poradců. K jeho nejdůležitějším bodům patří, že výživový poradce by měl znát zásady zdravého vaření, umět poradit s výběrem potravin, sledovat aktuální trendy, udržovat si povědomí o potravinách a doplňcích stravy a měl by být ke klientovi loajální a chránit jeho soukromí.

Výživový poradce by samozřejmě měl mít též odpovídající vzdělání a zkušenosti. Smutnou skutečností ovšem je, že protože výživové poradenství je dosud živnost volná, může dnes výživového poradce dělat téměř kdokoliv i bez odborného vzdělání. Právě proto by vás vzdělání vašeho výživového poradce mělo vždy zajímat. Sami si rozmyslete, jestli svěříte své tělo do rukou víkendového „rychlokvašky“ nebo zkušeného akreditovaného výživového poradce. Určitě není od věci, ptát se i na reference.

OBRÁZEK VIDEA

Obezita už není v naší civilizaci brána na lehkou váhu. Stačí se podívat, kolik televizních pořadů se této problematice věnuje. Mezi nejznámější a i u nás vysílané pořady patří asi Supersize Vs. Superskinny s výživovým poradcem Dr. Christianem Jessenem. Tento díl je jen pro ilustraci, že i děti už patří mezi vážně ohroženou skupinu. Video je v originálním anglickém znění.

Co očekávat u výživového poradce?

Během vstupní konzultace by měl výživový poradce provést komplexní analýzu složení vašeho těla, ideálně na lékařsky certifikované diagnostické váze, která mu poskytne informace o rozložení tuku, svalů a vody v těle. Vyhodnotí základní parametry posouzení obezity (BMI, WHR, % tuku) a změří váš bazální metabolismus. Další detailnější výsledky zastoupení bílkovin, minerálů, viscerálního tuku… jsou bonusem navíc. Někdy vám výživový poradce může nabídnout také nadstandardní služby jako je biochemické vyšetření krve ve smluvním zařízení, analýzu DNA, neuropatické vyšetření kapky krve a mnohé další. Za to vše si ovšem připlatíte nemalou sumu a většinou to ani není třeba.

měření_tuku_nadváhyDále by se vás výživový poradce měl dotazovat velmi podrobně na váš současný životní styl, denní režim, stravovací návyky, pohybové aktivity, zdravotní komplikace, rodinné genetické dispozice, dietní historii, užívané léky apod. Samozřejmě by ho měla také zajímat vaše motivace k hubnutí nebo změně životního stylu, představa zhubnutých kilogramů a vaše časové možnosti.

Na základě všech získaných informací je pak výživový poradce schopen sestavit vám jídelníček „na míru“, který zohledňuje individuální potřeby vašeho těla. Rozhodně se vyhněte výživovým poradců, kteří se vytasí s hubnoucím univerzálem pro každého. Hubnout sice budete, ale zaděláváte si na víc problémů, než jste tušili. Ostatně o tom více později... Seriózní výživový poradce vás poučí o průběhu zdravého hubnutí rychlostí 0,5 kg za týden. S tímto jsou první výraznější výsledky patrné zhruba po měsíci diety. V novém hubnoucím jídelníčku vám výživový doporučí zdravé potraviny, spočítá optimální velikosti porcí, navrhne recepty, vybere vhodné druhy pohybových aktivit. Dál už je to ale na vás. Zázraky na počkání vám slušný výživový poradce nenabídne. Tam, kde vám slíbí 20 kg za 14 dní, to zavání zdravotními problémy a jo-jo efektem. I takové diety si ale za chvíli vezmeme pod lupu…

Výživový poradci předepisují nebezpečné diety

Můžete namítnout, že je nadpis trochu nadnesený, ale faktem zůstává, že některé diety, ač se zdají být účinné, jsou pro zdraví opravdu nevhodné a odborníci varují před jejich dodržováním. Vybrali jsme pro vás 4 horké kandidáty v kategorii nebezpečné a extrémní diety.

Ketodieta

Nejnovějším hitem v hubnutí je proteinová dieta nebo též ketodieta. Popravdě se o žádnou novinku ale nejedná, dříve se tato dieta schovávala za označením vysokoproteinová dieta nebo Atkinsonova dieta. Dnes se opět vrací do módy, protože její výsledky jsou doslova zázračné. Za měsíc můžete zhubnout i 12 kg.

ketodietaPodstata ketodiety spočívá v tom, že je omezen příjem sacharidů na absolutní minimum, zvýšen je naopak příjem bílkovin a tuků. Maso, vejce a sýry jsou na denním pořádku. Oproti původní Atkinsovově dietě se nyní nově využívá vysoce proteinový prášek a z něj připravená chutná jídla a nápoje, která jsou součástí diety. To, co člověk dříve při tomto způsobu diety nemohl jíst, dnes může – ovšem jde o napodobeniny z proteinové směsi. Ketodieta skutečně funguje, opticky. Problém je, že z vysněných 10 kg za měsíc jsou to pouze tři kila tuku a zbytek je voda. A protože je to článek dlouhý, tak jestliže jste dočetli až sem, tak máte nárok na jedno vyšetření ve výživové poradně zadarmo. Stačí nás kontaktovat a říct, že jste se v článku o výživových poradcích dočetli až sem smile

Ovšem nic není tak růžové, jak se může zdát, i ketodieta má svá rizika. Vysoce proteinové diety by neměly překročit příjem bílkovin vyšší než dva gramy na jeden kilogram ideální váhy jedince. V opačném případě dochází k extrémnímu zatížení ledvin a reálně hrozí jejich selhání. Nadměrně zátížena jsou i játra. Při delším trvání (max. 1-2 týdny) tuto dietu tedy rozhodně nelze doporučit. Mimochodem ketodieta leze pěkně do peněz…

Campbellova dieta

Tento dietní režim prosazuje striktně veganskou stravu bez jakýchkoliv živočišných produktů (maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky). Veganská dieta může být jednou z možností, nehodí se ale vždy a pro každého. Dalekosáhlé negativní následky má například v těhotenství, v období růstu či nemoci. Více kontroverzní než samotná dieta, je skutečnost, že autor této diety dr. Campbell mnoho údajů zamlčuje či upravuje pro svoje potřeby.

Paleolitická dieta

Tučné maso a tučné mléčné výrobky…ani tudy nevede cesta ke zdraví a štíhlé postavě. Celkový podíl bílkovin na celkovém příjmu energie v rámci paleodiety přesahuje 35 %, což je dvakrát více, než se uvádí v doporučeních zaměřených na prevenci civilizačních chorob. Pračlověk neměl na výběr, my máme… Navíc zavádějící je už samotné označení „paleolitická strava“. Strava skutečného pračlověka měla totiž zcela odlišnou skladbu, obsahovala hlavně rostlinná semena, ořechy a ryby.

Moderní paleodieta si bohužel z původní pravěké diety vybírá jen některé ne vždy vhodné zásady. Pozitivním prvkem paleodiety je ale důraz na konzumaci čerstvých a nezpracovaných potravin, vyřazení polotovarů, uzenin a podpora konzumace zeleniny a ovoce, ořechů a rostlinných olejů.

Jednostranné diety

nebezpečné_dietyAnanasová, jablečná, citrusová, grepová, zelná, rajčatová, tykvová, rýžová a nevím ještě jaká dieta. Jednostranná dieta nebo dieta omezující příjem některé ze základních živin je vždy špatná volba. Logicky, protože je jednostranná, máte něčeho moc a něco jiného vám zase chybí. V dlouhodobém horizontu taková dieta znemožňuje přirozené chemické procesy v těle a může vážně ohrozit zdraví.

Svého času byla v USA velmi populární celerová dieta. Při ní se kombinuje vždy 1 šálek celeru a 2 lžíce arašídového másla několikrát denně. Doslova smrtelnou se tato kombinace stala Bou Thomasovi, jenž po několika týdnech jejího dodržování nenadále zemřel na selhání tělesných funkcí. Takže uvažte, jestli vám slibovaný úbytek 10 kg za týden za to stojí.

5 tipů, jak poznat, že je dieta nebezpečná

Časopisy pro ženy přicházejí rok co rok s nejnovějšími zázračnými dietami, které slibují hory doly. Jak ale poznat, která je vhodná, nebo aspoň vašemu tělu neuškodí? Tady je stručný návod jak nehazardovat se zdravím. Ruce pryč od diet, které splňují následujících pět bodů:

  1. Příjem kalorií je nižší než 1200 na den.
  2. Dieta slibuje nastartování metabolismu.
  3. Dieta se skládá jen z hubnoucích koktejlů, tyčinek a pilulek nebo vitamínů navíc dodaných tělu.
  4. Hubnete snadno a extrémně rychle.
  5. Je vynechána jedna ze základních tří živin, cukry, tuky a bílkoviny.

Připravte se ale i na to, že můžete narazit na výživového poradce, který vás bude vehementně přesvědčovat o opaku. Trochu jako mizerný zelinář, který vám na otázku, jestli ty papriky pálí, nikdy neřekne, že ano, i když pálí jako čert. Zkrátka business je business. Vybírejte tedy s rozvahou a vyhněte se rádoby „výživovým poradcům“, kteří jsou jen dealery úžasných a nepostradatelných výživových doplňků!

extrémní zhubnutí

A ještě na závěr ukázka, že opravdu zhubnout lze a to tak až již není co hubnout, můžete vidět v následujícím videu. Opět v anglickém znění, ale to podstatné stačí pouze vidět. Dietní programy pod vedením schopného výživového poradce mohou být opravdu velmi účinné, pouze to klient nesmí přehnat s vlastní iniciativou a měl by se řídit podle jemu nastavenému plánu.

 

<<< Předcházející díl - Cukrový blog, sacharidy a glykemický index

- L. & L.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp