Plastická chirurgie – zajímavosti

plastika_obličejePlastická chirurgie kupodivu není specialitkou moderního lékařství, ale její historie sahá až do 7. století př. n. l. Z té doby pochází indický spis lékaře Sushurty, v němž pojednává o rekonstrukci nosu a ušního boltce. Nosní hřbet se tvořil pomocí kůže z čela, která se přes nos natáhla. Z Asie se tato metoda dostala do jižní Evropy, kde se postup lehce obměnil. V 15. století se pak na Sicílii živila lékařská rodina Brancových stavbou nosů pomocí tkáně odebrané z pacientova nadloktí.

Stoletá liposukce

Yves-Gerard Illouz je francouzský profesor, který je považován za zakladatele liposukce, operačního postupu, při němž se odsaje přebytečný podkožní tuk. Pokusy o formování nepěkně tvarovaných částí těla se prováděly již před sto lety. Používaly se klasické chirurgické postupy, které však zanechávaly velké jizvy. Během následujících desetiletí se metody sice zlepšily, ale nevzhledné jizvy stále zůstávaly. Teprve ve druhé polovině 70. let 20. století se nápad odsátí tuku začal praktikovat a s úspěchem se používá dodnes. U nás byla operace tohoto druhu poprvé provedena v roce 1988.

Plastika jako záchrana

Když se řekne plastická chirurgie, neznamená to jen zkrášlovat nespokojence, ale také dávat člověka dohromady. Estetické plastické chirurgii se u nás věnují desítky klinik, kdežto druhý typ operací se provádí pouze na dvou specializovaných chirurgických odděleních, a to v pražské nemocnici Na Vinohradech a v Brně. Zde se rekonstruují poškozené části těla například po úrazech anebo vrozené defekty, přišívají se uříznuté prsty, nohy či skalpy, upravují se rozštěpy obličeje, přišívají odstáté uši, napravují se ženská ňadra po operacích. V případě uříznutých končetin je zapotřebí jednat urychleně, protože pochopitelně nevydrží dlouho. Například ruka může být přišita do 4−5 hodin, ale podmínkou je, aby byla uchována v chladu.

Mužné svalstvo místo panděra

plastická_chirurgieNejen ženy podstupují silikonové operace. Také muži si vylepšují postavu pomocí implantátů, které je osvobozují od cvičení a posilování. Ve Spojených státech si takto muži nechávají stvořit neodolatelné prsní svalstvo, klasické pneumatiky kolem břicha splasknou v klasické svalnaté mřížky a nedostatečně vyvinutá lýtka získávají ty správné sportovní proporce.

Brada místo bradičky

Muži jsou nešťastní ze svých plešatících hlav, velkých nosů, či naopak malých bradiček. Nechávají si proto ušít pořádné chlapské brady – údajně frčí modely napodobující mohutnou dolní čelist Arnolda Schwarzeneggera, frajerskou bradku Brada Pitta a drsňácký styl Michaela Douglase.

Je pravá?

Skvěle stavěná postava Kilye Minogue je terčem spekulací, nakolik je tvořena původním materiálem. Zpěvačka se však k těmto dohadům nikdy nevyjadřuje a lovce senzací naopak trápí neprůhlednými výroky o tajemství krásy a své snaze získat ze všeho co nejvíc. Každopádně ji prý některé zprávy o údajných plastikách samotnou udivují, protože ani netuší, že takové operace vůbec existují. Ať tak či onak, má být na co pyšná.

- A. Petříková (Článek byl převzat se souhlasem redakce časopisu Look)

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp