Tak trochu, zázračné diety

Třetí pokračování povídání o zázračných dietách, hubnutí a zdravém životním stylu.

<<< Předcházející díl - Přírodní a alternativní diety

Diety ve stínu redukční diety

Redukční dieta je nekorunovanou královnou mezi dietami. Použijeme-li slovo dieta bez přívlastku, většinou ji chápeme právě jako dietu hubnoucí/odtučňovací/redukční. Ve skutečnosti by podobné privilegium měly mít i diety léčebné, jako je třeba žlučníková nebo diabetická či bezlepková. Je paradox, že se této výsady dostává stravovacímu systému, který nejméně funguje. Spíše než jako královnu diet bychom ji mohli označit jako děvku mezi dietami.

Jedna herečka o sobě kdysi prohlásila, že když si stoupne na váhu v županu, váží 65 kg. Pokud si ale do kapsy dá vuřt vážící deset dekagramů, její váha je 65 kg a 10 dkg. Když ale ten vuřt sní a stoupne si na váhu znovu, váží okamžitě 66 kg. A taková je bohužel odvěká realita hubnutí a diet.

Dieta znamená, jezte málo

přejídáníVětšina obézních lidí o sobě tvrdí, že jí málo a přesto nemůže zhubnout. Stačí prý jen to, že se na jídlo podívají. Problém je však ve slově „málo“. Málo není žádné číslo! Navíc právě to „málo“ může být příčinou nemožnosti zhubnout. Tělo žijící v dlouhodobém nedostatku má totiž větší tendenci dělat si zásoby, dieta ne dieta.

Jeden populární polistopadový politik jednou vyprávěl, jak jeho žena naletěla na inzerát slibující návod na to, jak zaručeně zhubnout. Zaplatila nemalou částku a dostala za to stručnou radu: „Nežer, krávo!“ Když odhlédneme od nepatřičné a drsné formy sdělení, nemůžeme to snad ani bezvýhradně označit za podvodné jednání. Je ovšem pravda, že záleží na tělesné konstituci a charakteru látkové výměny či hormonální situaci. Někdo proto opravdu přibývá velmi snadno a na druhé straně jsou také lidé, kteří se cpou až běda a jsou přitom hubení jak proutek. Dokonce ani nemohou přibrat, i když se o to snaží sebevíc a lékaři potvrzují, že je to opravdu mnohem obtížnější problém, než pro nás ostatní zhubnout. Taková nespravedlnost, že?

Proč zhubnout?

obezitaZhruba v první polovině minulého století, poté co se Evropou přehnaly jako vichřice dva válečné konflikty a mezi nimi byla sužována hospodářskou krizí dopadající na většinu obyvatel tak, že často nebylo dost potravin pro každého, byli lidé štíhlí a přestože byli pod trvajícím stresem, neznali v takové míře nemoci, kterými trpíme dnes a které označujeme jako nemoci civilizační. Ty se objevily zhruba od padesátých let, kdy začal čas hojnosti a blahobytu – a také čas hrozivě přibývající obezity a věčných diet. Hubnout bychom měli nejen z estetických důvodů a pro lepší pocit sami ze sebe, ale především pokud máme výraznou nadváhu a k tomu jasná rizika zdravotního ohrožení. Těmi jsou vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu či krevního cukru, ale třeba i osteoporóza. Obézní jsou potenciálními diabetiky, zvláště tehdy, vyskytla-li se cukrovka v rodině. Nedávné studie ukázaly zajímavou věc, a sice že několikadenní půst může snížit riziko rakoviny, popřípadě během něj mohou zaniknout i již existující rakovinné buňky. Řízené hladovění a detoxikace totiž podporuje obnovu bílých krvinek a zlepšuje obranyschopnost organismu.

Začněte s hubnutím hned teď!

dietaNeplánujte si, že začnete hubnout od určitého termínu. Od zítřka, od pondělí, od úplňku. Pravděpodobně si ještě před „startem“ dopřejete svá oblíbená předem zakázaná jídla, okamžitě přiberete a dietu stejně nevydržíte dostatečně dlouho, nebo s ní ani nezačnete. „Tak až příště …“ Nejošidnější je rozhodnutí zhubnout nebo držet dietu v rámci novoročních předsevzetí. Spolu s úmyslem přestat kouřit je hubnutí od Nového roku nejčastějším odhodláním. Toto datum je nejhorší ze všech možných! Pravděpodobně vám začínají v ledničce osychat nedojedené chlebíčky a v krabicích tvrdnout zbytky vánočního pečiva. Pokud nejste singl, musíte se dívat, jak si ostatní užívají novoroční oběd. A jestliže jste to vy, kdo sváteční hody chystá, dokážete je připravit tak, aniž byste je okusila nebo podlehnete jako pověstný Jiřík ve Zlatovlásce a kousek si uždíbnete? Jenomže potom nezačnete rozumět řeči zvířat a ptáků, ale pravděpodobně dorazíte zbytek porce spolu se svým sebevědomím i s odhodláním konečně zhubnout. „Tak příště …“ Začít skutečně hubnout od Nového roku je sebemrskačství a dokáže to jen masochista.

Posedlost hladověním

Obezita je vážným zdravotním problémem. Většina postižených si svou nadváhu způsobila sama nevhodným způsobem života a stravováním. Většina obézních se snaží situaci řešit zcela nevhodnými metodami. Je sice zdravé být štíhlý, ale hubnutí, zvláště to neuvážené, není také bez zdravotního rizika. Časté kolísání váhy a dlouhodobé hladovění může v posledku vyvolat podvýživu, poruchy krevního oběhu, sníženou plodnost, žlučové kameny, osteoporózu, poruchu srdečního rytmu, a paradoxně i vysoký obsah krevních lipidů, protože člověk, který nepřijímá dost potravy, žije z vlastního tuku. Proto bychom neměli nic přehánět. Dlouhodobá nedostatečná výživa vyvolává rovněž únavu, podrážděnost, až stavy odchylného chování a šalebného vnímání. Vězňové na Špilberku viděli strašidla. Přehnané hladovění může způsobit avitaminózu. Nedostatečný příjem například vitamínu B, který se účastní metabolismu cukru v mozku, vede k duševním poruchám.

anorexieU mladých dívek, a nejen u nich, může nekritická až chorobná touha a posedlost po štíhlé postavě skončit životu nebezpečnou anorexií či bulimií. Jedná se o dnes poměrně často se vyskytující poruchy příjmu potravy, v ČR jimi trpí každá 20tá dívka. V obou případech jde především o psychickou poruchu, při jejich léčbě je proto nutné vyhledat odbornou pomoc. Při mentální anorexii dívky velmi striktně omezují přísun potravy nebo neúměrně intenzívně cvičí. Při bulimii, po záchvatu nadměrného přejídání, přistupují k metodám, které domněle vedou k zábraně tloustnutí. Nejčastěji jde o vyvolávání zvracení, použití laxativ či diuretik. Vedle mentální anorexie a bulimie se nově začínají objevovat i tzv. ortorexie, biorexie a drunkorexie.

Lidé s jakoukoliv poruchou příjmu potravy rozhodně nepatří do rukou výživového poradce. Zde jeho odbornost zdaleka nestačí. Seriózní výživový poradce by daného klienta měl slušně odmítnout a odkázat do péče lékaře. Skutečnost je ovšem taková, že většina výživových poradců se s takovými klienty vůbec nesetká, hlavním problémem anorexie a bulimie totiž mimo jiné je, že si pacient svůj stav nepřiznává.

Období, kdy ženy výrazně přiberou na váze, představuje klimakterium. Když funkce vaječníků vyhasíná, tělo se přirozeně snaží tento nedostatek vyrovnat. Jen málo je známo, že na tvorbě ženského pohlavního hormonu estrogenu se podílí také tuková tkáň. Proto je násilné hubnutí v tomto období nelogické. Rozumnější je netrápit se dietou a naopak se těšit z toho, že si můžete koupit nové šatičky.

Jestliže jste celkem v normě a vadí vám jen nějaké to kilo a „faldík“ navíc, netrapte se tím. Při vhodně zvoleném stylu oblékání je to někdy opravdu hezké. Někteří odborníci tvrdí, že „když je někdo nešťastný ze svého zevnějšku, měl by raději vyhledat pomoc psychoterapeuta, než výživového poradce.“

Posedlost jídlem

krocanNěkdy se domníváme, a dlužno říci mylně, že naši předkové byli rozumnější a stravovali se střídmě. Bylo tomu opravdu tak, ale jen z nouze. Jinak by nebylo obžerství jedním ze sedmi hlavních hříchů, jak to hlásala církev. Proto také nařizovala občasná a nutno říci, že časově vhodně zvolená období půstů. O našem vztahu k jídlu svědčí to, že se určitými pokrmy slaví svátky osobní i národní (v USA krocan na Den díkůvzdání), narozeniny, promoce, svátky, křtiny a i po pohřbu se pozůstalí obvykle sejdou u prostřeného stolu.

Můžeme říci okřídlené „již staří Římané“ a dodat, že se na hostinách přejídali až „k prasknutí“. Nedostavilo-li se spontánně vrhnutí, lechtali se plameňáčími pery v krku, až došlo k žádoucímu vyprázdnění žaludku, aby mohli pokračovat v jídle. Otroci pak zvratky uklízeli a sypali po zemi růže. Málokdo ví, že Lucius Licinius Lucullus (117 – 56 př. n. l.) byl vynikající vojevůdce, který porazil Mithridata, zato pojem „lukulské hody“ zná snad každý.

Ani středověké hostiny se neobešly bez mnoha chodů a jídla byla bohatě a vynalézavě zdobená. Oblíbené byly obří paštiky, ze kterých po rozkrojení vyskočil dvorní šašek. Nejenom v Římě, ale i v pozdním středověku se jedlo až do vrhnutí a znovu se jedlo. Říhání a vypouštění větrů vyvolávaly pochvalné poznámky a někde byl přímo v jídelně záchod.

V románě Leonardo da Vinci se Merežkovskij zmiňuje o tlustém mnichovi jménem Tappone, který se proslavil jedlickými rekordy na dvoře milánského vévody Lodovica Mora (vládl od roku 1494) a který již před tím na papežském dvoře v Římě snědl na kousky rozřezanou a s omáčkou zadělanou celou třetinu biskupského spodního kabátu z velbloudí kůže.

adam_eva_hadI když nejsme takto výkonní jedlíci, naše spotřeba potravin za celý průměrný život je přesto úctyhodná. Představuje přibližně nákladní vlak o deseti vagónech a k tomu ještě tři až čtyři cisternové vagóny vody.

Radost a potěšení z jídla nejsou jen lidskou výsadou. Také bohové rádi jí a proto přijímají potravinové oběti býky počínaje a drobnou drůbeží a chlebem konče. Ale Bůh nám naopak také jídlo poskytuje. Proto se modlíme „chléb náš vezdejší dej nám dnes“. Když bylo nejhůř, seslal Židům na poušti manu a vysíleným americkým kolonizátorům hejno krocanů. Ježíš nasytil pěti chleby a dvěma rybičkami několikatisícový dav a jeho učedníci ještě posbírali mnoho košů drobků.

Puritáni udělali z jídla pouhou nutnost, která nesmí být požitkem. Kalvinističtí kazatelé chodili do domácností kontrolovat, zda lidé nejedli „hříšná jídla“ jako drůbež, zvěřinu, sladké pečivu a zavařeniny, a vyslýchali služky a děti.

Jídlo vyhledáváme někdy nejenom proto, abychom se nasytili, ale také proto, že nás uklidňuje, potlačuje strach, napětí, výčitky svědomí a někdy nám nahrazuje chybějící lásku. Jídlo i nápoje byly využívány v magii jako prostředek k získání lásky milovaného i k zabití nepřítele. I z ráje byl člověk vyhnán pro jablko.

A na odlehčení závěru krátká animace o tom, že máte mít dobrý vztah se svojí ledničkou.

<<< Předcházející díl - Přírodní a alternativní diety

- I.K. & L.D.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp