Zázrak jménem Goji

Kustovnice čínská (Lycium chinense), u nás častěji známá jako Goji, je středně velký keř rostoucí v úrodné půdě himalájských podhůří. Plody kustovnice (podobné šípkům) jsou již po staletí považovány tradiční čínskou medicínou za léčivou potravinu podporující dlouhověkost a vitalitu. V Číně je kustovnice součástí každodenního jídelníčku. Nejen proto se zde lidé možná dožívají nejdelšího průměrného věku na celé planetě.

goji_pěstováníV Evropě a Americe byla kustovnice "objevena" až mnohem později a z počátku k ní bylo přistupováno se značnou opatrností. Četné klinické studie však potvrdily její prospěšné účinky na lidské zdraví, a proto se dnes již běžně plody nebo výtažky z Goji prodávají v lékárnách nebo prodejnách zdravé výživy jako schválený certifikovaný doplněk stravy.

Z nutričního hlediska se jedná snad o vůbec nejhodnotnější ovoce na naší planetě. A rozhodně to není přehnané tvrzení. Ostatně posuďte sami...

Plody kustovnice obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně všech pro tělo esenciálních. Dále jsou významným zdrojem minerálních látek a stopových prvků (např. vápníku, železa, zinku, selenu, mědi nebo fosforu) a jsou vůbec nejbohatším zdrojem karotenoidů v rostlinné říši. Obsahují rovněž celou řadu vitamínů. Jedná se o vit. C, vit. skupiny B a vit. E. Za zmínku rovněž stojí vysoký obsah rostlinného sterolu beta-sitosterolu, jehož účinků se dnes využívá například při léčbě zvýšeného cholesterolu, při problémech s prostatou nebo při zánětlivých onemocněních.

Velmi cennou složkou plodů Goji je specifická skupina polysacharidů, vykazujících silný antioxidační účinek. Působí proti volným radikálům, které vznikají jako vedlejší produkt při buněčném dýchání a metabolismu a podílejí se na vzniku srdečních chorob, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovy choroby a na celkovém stárnutí organizmu. Goji brání poškození buněk v důsledku oxidativního stresu a přispívá tak k zpomalení procesu stárnutí a působí jako prevence výše uvedených onemocnění. Antioxidační účinky vykazují též přítomný vit. C a E, germanium a karotenoidy.

Goji působí blahodárně také na činnost jater a ledvin, posiluje imunitu, zlepšuje krvetvorbu a snižuje krevní tlak. Pomáhá i při kožních nemocech jako je lupénka. Pozitivně ovlivňuje trávení a funkci střev, hormonální rovnováhu, paměť a zrak. Může také pomoci při potížích s astmatem a dýchacími cestami. Neopomenutelnou a žádoucí je i skutečnost, že kustovnice čínská působí jako přírodní afrodisiakum. Obsahuje látky, které podporují sexuální apetit.

goji_kustovnice_čínskáPlody Goji se většinou konzumují samotné jako mimořádně zdravá svačinka, nebo se přidávájí do cereálních směsí a jogurtu. Skvělé je také přidávat je do ovocných koktejlů nebo šejků. Velice častá, zejména v Číně, je příprava čaje nebo vývaru ze sušených plodů a listí. Čaj lze pak pít i s nabobtnalými bobulemi. Působí příznivě na snižování tlaku a cholesterolu a zlepšuje funkci ledvin a jater. Sušenou kustovnici můžeme přidávat i do různých koláčů a zákusků a do mnoha dalších receptů, včetně receptů na přípravu ryb nebo mletého masa. Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad, bolestech v krku, revmatismu, rovněž snižuje cholesterol a pomáhá při impotenci. Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum.

Závěrem tohoto výčtu, tuším, že mi dáte za pravdu, že právem je kustovnice čínská považována za zázračnou rostlinu a její plody za "super" ovoce. Její blahodárné účinky na lidské zdraví jsou nepopiratelné. Goji má adaptogenní, imunostimulační, antioxidační, detoxikační a regenerační účinky. Zlepšují celkovou kondici organizmu a přispívá tak ke kvalitnímu a dlouhému životu. Dopřejte si každý den malou hrstičku tohoto rostlinného zázraku a uděláte pro své zdraví a duševní pohodu víc, než si dokážete představit ...

V našem eshopu naleznete Goji Kustovnice čínská - 100% Bio šťáva
Pro zdravé mlsání pak doporučujeme Goji sušené plody 100 g nebo Goji sušené plody 1000 g

- L.D.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp