Zelená káva a hubnutí

Výtažek ze zrn zelené kávy je posledním výkřikem módy v "boji proti obezitě". Od té doby, co se tato "zázračná tabletka na hubnutí" objevila v jednom populárním americkém televizním pořadu, pochvalují si jí milióny lidí po celém světě. Překvapivé je, že mnozí lidé, kteří denně bojují se svou nadváhou, zatím o tomto účinném doplňku stravy neslyšeli.

zelená_káva_pytlíkPůvod zelené kávy je stejný jako v případě její černé sestry. Zrna zelené kávy se ovšem nepraží a nedochází k fermentaci. Její chuť proto není tak hořká, je spíše kyselejší. Zelená káva je méně aromatická a nemá pro praženou kávu charakteristickou hnědou barvu. Obsah kofeinu je v obou případech stejný (1,0 - 2,5 %).

Zelená kávová zrna jsou bohatým zdrojem polyfenolů, které patří k velmi silným přírodním antioxidantům, silnějším než např. vitamin C nebo mannitol. Blahodárně působí zejména na srdce a krevní oběh. V zelené kávě nalezneme též kyselinu chlorogenovou, která má především nutriční význam. Zásadní roli hraje v reakci s kofeinem, neboť zpomaluje vstřebávání glukózy, čímž přispívá k vyrovnané hladině cukru v krvi. Díky tomu dochází k potlačení chuti k jídlu a především chutí na sladké. Navíc přispívá ke snížení ukládání tělesného tuku. Působí jako spalovač, stimuluje organismus, který pak rychleji začne využívat uložené tukové zásoby. Kombinaci kyseliny chlorogenové a kofeinu propůjčuje zelené kávě též její charakteristickou chuť.

Kyselina chlorogenová má dále silné baktericidní účinky a podporuje vylučování toxinů z těla, snižuje krevní tlak a cholesterol, snižuje riziko onemocnění cukrovkou, potlačuje riziko výskytu žlučových kamenů, dokonce se uvádí, že může zlepšovat celulitidu. Tradiční káva obsahuje 3 - 6% této kyseliny, zelená káva až 40 % (arabica 140 mg/g; robusta 65 mg/g). Při pražení dochází ke ztrátám více jak 70 %. V pražené kávě je obsah kyseliny chlorogenové cca 30 mg/g.

kávovník_se_zelenou_kávouPomáhá tedy zelená káva opravdu hubnout? Na tuto otázku zatím neexistuje jednoznačná odpověď. V roce 2012 byl v Indii proveden výzkum, kde byl sledován vliv podávání extraktu ze zelené kávy 16 dobrovolníkům. Jednalo se o 8 žen a 8 mužů ve věku cca 33 let, s BMI 28 kg/m2. Podávány byly různě vysoké dávky extraktu, hodnocení proběhlo vůči skupině užívající placebo. Studie trvala celkem 12 týdnů. Výsledky byly více než překvapivé. V průběhu experimentu jeho účastníci ztratili průměrně 10,5 % hmotnosti těla a téměř 16 % tukové tkáně. Každý z nich zhubnul přibližně o 9 kg, nezměnili přitom nijak své každodenní stravovací návyky. Tyto první vlaštovky, vzbuzují naději, nicméně účinky extraktu ze zelené kávy při hubnutí dosud nebyly podloženy věrohodnou klinickou studií. Výše uvedený výzkum je kritizován nejen pro nízký počet respondentů, ale i pro značné nejasnosti v použité metodice (není např. zřejmé, zda pacienti po dobu studie neměli snížen přísun energie z potravy).

Pro dosažení co nejlepších výsledků se doporučuje vypít až 3 šálky zelené kávy denně, nejlépe po každém jídle. Neslibujte si ovšem zázraky. Zelená káva je doplněk stravy, nemůže nahradit zdravou životosprávu ani fyzickou aktivitu, pouze podporuje a zvýrazňuje výsledky hubnutí. Věřte tomu, že kdyby zázračná pilulka na hubnutí bez námahy skutečně existovala a fungovala, vypadalo by to v ordinacích obezitologů úplně jinak... Navíc zhubnout slibovaných 14 kg za 4 týdny? Ne děkuji. Takhle by zdravé hubnutí rozhodně vypadat nemělo.

sběr_zelené_kávyPři pravidelném užívání extraktu ze zelené kávy nebyly zpozorovány žádné závažnější vedlejší účinky, nicméně i zelená káva obsahuje kofein a může proto vyvolávat některé nežádoucí účinky, podobně jako káva černá. Jedná se především o nespavost, nervozitu či neklid, podráždění žaludku, nevolnost až zvracení, průjem, zvýšenou srdeční a dechovou frekvenci, bolesti hlavy. Konzumace zelené kávy se nedoporučuje v těhotenství a při kojení, při úzkostech, poruchách krvácivosti, při výskytu zeleného zákalu, při vysokém krevním tlaku či osteoporóze. U diabetiků je vhodnost doplňku třeba konzultovat s lékařem.

Sečteno a podtrženo, moje rada zní: "Buďte obezřetní při výběru zaručeně účinných prostředků na hubnutí. Stojí nemalé peníze a požadovaný výsledek se nemusí dostavit. Nejúčinnějším způsobem, jak posunout ručičku na váze směrem vlevo, zůstává vyvážená a pravidelná strava, dostatek pohybu a pozitivní myšlení".

V našem eshopu naleznete Pohodová káva

- L.D.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp