Články - výživové poradny LifeUp

 • chuť bon appetit

  Jak vám chutná?

  Jídlo vnímáme všemi smysly. Samozřejmě, že nejvíce klademe důraz na jeho chuť. Vnímání chuti ovšem nekončí u chuťových pohárků v ústech, celý proces je daleko složitější, jak odhalují nejnovější vědecké studie. Navíc už si dávno nevystačíme se čtyřmi základními chutěmi, odborníci doplnili pátou chuť, zvanou umami, a uvažuje se o rozšíření o další tři chuti - tučnou, kovovou a kokumi.

 • dieta vhodné potraviny

  Vše, co jste kdy chtěli vědět o dietách, hubnutí a obezitě

  Diety, hubnutí, obezita, kolikrát už to bylo omíláno, pěkně vyprázdněné téma, řeknete si. A přece je toho tolik, co stojí za to vědět, když nic jiného, tak protože je to zajímavé. Ať už dietu držíte nebo ne, tak vám tenhle blog bude nabízet zprávy a novinky z oblasti zdravé výživy.

 • chlorella a mladý ječmen

  Zelené potraviny – chlorella a mladý ječmen

  Být zdravý není žádný zázrak. Být zdravý je normální. Tedy jen za předpokladu, že zdraví momentálně jsme. Přesto i ti zdraví málokdy mohou říci, že jsou 100 % zdraví, že je nic netrápí, nebolí, že nejsou unavení, nepotřebují prevenci proti rakovině, cukrovce či osteoporóze, nebo posílit imunitu. Ideálními pomocníky jsou v tomto ohledu právě zelené potraviny.

 • antioxidanty

  Antioxidanty a volné radikály

  Slýcháme to dnes a denně, všude na nás útočí volné radikály. Jsou opravdu tak nebezpečné? Ano i ne. Volné radikály v našem těle vznikají neustále jako vedlejší produkty metabolismu a dýchání. Nemají ale pouze škodlivé účinky, jak se mnohdy píše.

 • detoxikace

  Detoxikace při překyselení

  Moderní způsob života a nezdravé stravovací návyky zatěžují naše tělo extrémně velkým množstvím kyselin a jedů. Přestože lidské tělo disponuje řadou mechanismů k udržení acidobazické rovnováhy, řada z nás se potýká s projevy chronického překyselení. Chceme-li tělu odlehčit a navrátit zdraví, je třeba především přejít na zásadotvornou stravu a zdravý životní styl, doplňovat minerály, pomalu rozbíjet strusky, dopřát si zásaditou péči o pleť a tělo a hlavně se nestresovat.

 • vánoce havaj

  Vánoce napříč kontinenty

  Druhý díl putování za vánočními tradicemi jednotlivých zemí světa. Tentokrát navštívíme Ameriku, Asii a Afriku. Zastavíme se ale také ve Středomoří, Belgii a nedaleko za humny na Slovensku.

 • doping ilustrace

  Neslavná minulost dopingu

  Historie dopingu má své počátky již v prehistorii. Užívání látek zlepšujících výkon a výdrž bylo zaznamenáno u Afrických domorodých kmenů během běžeckých soutěží. Běžné bylo požívání podpůrných látek též v antickém Řecku a Římě či ve starověkém Egyptě. V moderním světě ovládl doping sport od poloviny 19. stol. První případ, kdy sportovec užil podpůrnou látku při olympijských hrách, byl zaznamenán v r. 1904. Od té doby se antidopingová kontrola výrazně zpřísnila.

 • vánoční zeměkoule

  Vánoční zeměkoule

  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se slaví Vánoce jinde ve světě? Kdo rozdává dětem dárky ve Francii, Norsku či Chorvatsku? Jaká tradiční jídla, výzdoba a zvyklosti se kde dodržují a jaký mají původ? Poznejte kouzlo Vánoc na cestě napříč světem.

Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna

výživový a dietní poradce Praha LifeUp